O Redaktorze

Szymon Malik

Student bezpieczeństwa wewnętrznego UP w Krakowie. Zainteresowany głównie stosunkami międzynarodowymi oraz szeroko pojętym bezpieczeństwem wewnętrznym i obronnością państwa. Konserwatysta, patriota.

 • Mirek Wielczo

  Jeżeli widzi Pan szansę dla Polski w tym, że komunizm znowu zajmie połowę świata a Polska znowu znajdzie się za „żelazna kurtyną” to gratuluję myślenia strategicznego. Brakuje nam tylko powrotu do sytuacji sprzed 60 lat. Niestety do projektu Eurazji wejdzie też całe EU, plus Afryka, gdzie Chiny już wykupują masowo ziemię przejmują infrastrukturę (Kenia) a po stronie Wolnego Świata zostanie tylko USA, to krok do zapanowania na całym świecie jedynego właściwego ustroju czyli komunizmu. Proszę nie oglupiac Polaków.

  • Szymon Malik

   W Chinach komunizm pod względem ekonomicznym zakończył się wraz z reformami Deng Xiaopinga. Obecnie jest to państwa autorytarne, o mieszanym systemie gospodarczym, które z komunizmem, poza werbalnymi opowiastkami, nie ma kompletnie nic wspólnego.

   • Joseph Kawa

    Pełna zgoda

  • Joseph Kawa

   Niech Pan przeczyta o rozwoju np. Singapuru to może coś zrozumie.
   USA są po stronie swoich interesów. Po prostu tak działają mocarstwa od zawsze

 • Hanna Orlińska

  Na czele państwa, które wg autora nie ma nic wspólnego z komunizmem stoi Komunistyczna Partia Chin- ta sama partia, która krwawo stłumiła studenckie rozruchy w 1989. Matki zamordowanych do dzisiaj domagaja się ukarania winnych http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/857896,Masakra-w-Chinach-Apel-Matek-Tiananmen
  W więzieniach osadzonych jest wielu dysydentów. Dyskryminacja chrześcijan. Sojusz z Rosją i bardzo symboliczna flaga.

  • Szymon Malik

   Państwo komunistyczne, a państwo autorytarne to nie są tożsame pojęcia. Państwo autorytarne nie musi być państwem komunistycznym. Jak wspomniałem, w Chinach nie ma ustroju komunistycznego, chociażby dlatego, że własność produkcji nie należy wyłącznie do państwa, chociaż SSP i tak mają tam duże interesy.
   Poza tym Chiny nie są w żadnym sojuszu z Rosją. Posiadają jedynie wspólne interesy, w zakresie utworzenia porządku policentrycznego, ale poza tym, ich interesy strategiczne, zwłaszcza w wymiarze regionalnym są rozbieżne.

 • Hanna Orlińska

  Wikipedia określa to państwo jako socjalistyczne. A nazwa jedynej partii rządzącej i jej program to wg pana tylko taka tradycja, czy co?

  Chiny :kraj konstytucyjnie socjalistyczny. Podobnie jak w innych krajach tzw. demokracji ludowej, faktyczną władzę pełni jedna partia – Komunistyczna Partia Chin. Jej ideologia, będąca jednocześnie naczelną ideologią państwową, oparta jest obecnie na pięciu filarach: marksizmie-leninizmie, maoizmie, teorii Deng Xiaopinga, zasadzie trzech reprezentacji Jiang Zemina oraz Koncepcji Naukowego Rozwoju
  Hu Jintao.

  • Szymon Malik

   „Chiny :kraj konstytucyjnie socjalistyczny” – zacytowany przez Panią fragment, w tym miejscu potwierdza to o czym od początku piszę. Powtarzam jeszcze raz: Chiny nie są państwem komunistycznym, ponieważ całość środków produkcji ani nie należy do państwa, ani nie jest (tym bardziej) uspołecznionia.
   W państwie komunistycznym nie ma chociażby czegoś takiego jak giełda – a w Chinach jest. To, że jakieś państwo odwołuje się do komunistycznej ideologii, a jego system polityczny jest systemem autorytarnym jeszcze nie czyni z tego podmiotu państwa komunistycznego. Polecam bardziej zagłębić się w tematykę historii ChRL XX w. oraz chińskiego systemu politycznego i gospodarczego.
   I tak – nazwa jedynej partii rządzącej to w głównej mierze tradycja i wynik zdarzeń historycznych, praktycznie od czasów reform końca lat 70.

   • Szymon Malik

    edit: praktycznie od czasów reform końca lat 70. Chiny nie są państwem ani komunistycznym, ani socjalistycznym, ani kapitalistycznym uskuteczniając u siebie mieszany system gospodarczy czerpiący zarówno z kapitalizmu, jak i socjalizmu.

© 2013-2017 wMeritum.pl, projekt i realizacja: Media Machine - Tworzenie stron www, pozycjonowanie, grafika i wiele więcej

REKLAMA