O Redaktorze

 • cynik

  Pan „ekspert” z koziej du*y oczywiście nie wspomni o najbardziej oczywistej przyczynie – masowej tolerancji wobec narodowości z tendencjami do eksplodowania w miejscach publicznych.

  • Krzysztof Sierosławski

   Najbardziej oczywiste jest to, że wracają ludzie którzy wyjechali w latach 80-tych, bo niemiecka czy brytyjska emerytura i oszczędności pozwalają na życie na rozsądnym poziomie, a pobudowali tu w latach 90 domy. To takie proste.

   • Niestety majac niemiecka emeryture nie mozna na stale przeniesc sie do Polski z uwagi na polsko-niemiecka umowe emerytalna z 1975r. Jezeli jednak sie powroci to niemiecka renta bedzie przeliczona na polskie warunki i to bezpowrotnie. Znaczy to, ze jak ponownie wroci sie do Niemiec z Polski to nie otrzyma sie pierwotna wysokosc emerytury niemieckiej.

    • Krzysztof Sierosławski

     Można mieszkać w Polsce, będąc zameldowanym na stałe w Niemczech. Poza tym ten przepis dotyczy tych, którzy pracowali w byłej NRD. No i „państwowej” emerytury. Czyli jakby nie było berlińskich pracowników Stasi – przede wszystkim. Nie ma ich tak wielu.

     • Zasadnicze pytanie, czy Pan zna przepisy rentowe w Niemczech? W niemieckiej decyzji rentowej jest wyraznie to zapisane tlustym drukiem. Ponadto byc zameldowanym w Niemczech a miec drugi dom w Polsce to niestety prowadzi sie podwojne koszty zamieszkania. To co juz pisalem uprzednio dotyczy umowy polsko-niemieckiej z 1975r i polecam sie z nia zapoznac. Ci co praowali caly czas na dawnych terenach BRD i wypracowali sobie emeryture lub tzw. pension to moga mieszkac na rencie poza terenem Niemiec i otrzymuja swoja rente. Lecz jak ktos z emerytow wypracowal swoja rente pracujac caly czas w dawnych Niemczech Zachodnich a przeniesie sie do dawnych Niemczech Wschodnich to ma rente obnizona na warunki obecne w Niemczech Wschodnich. Na razie sa dyskusje o wyrownaniu rent w Niemczech miedzy terenami bylej BRD a DDR. Ponadto umowa rentowa polsko-niemiecka z 1975r dziala w dwie strony.
      Jezeli przeprowadzilby sie Pan oficjalnie do Polski i zglosil to do urzedu rentowego w Niemczech to urzad ten przekazuje Panskie dane rentowe do urzedu emerytalnego w Polsce i otrzyma Pan emeryture w zlotowkach i wszystkie czasy pracy zaliczy sie tak jakby pracowalby Pan w Polsce. Otrzymalby Pan w przeliczeniu o wiele mniejsza emeryture w stosunku do emerytury niemieckiej. Jak Pan nie wierzy to polecam sie oficjalnie przemeldowac do Polski i poczekac na decyzje urzedu emerytalnego w Polsce.

     • Krzysztof Sierosławski

      Na całe szczęście te rozważania mnie niezupełnie dotyczą. Tak jak wielu tych, którzy wracają. Po pierwsze większość wpłacała składki na fundusze emerytalne firmowe, branżowe czy inne. Ją także na taki płacę. I to nie w Niemczech. Porozumienie z 1975 działa w ograniczonym zakresie, dotyczy tylko wybranego mechanizmu emerytalnego, a na pewno nie dotyczy np. Wielkiej Brytanii. Na pewno też, dotyczy nieznacznego ułamka wracających na emeryturę do Polski, choć dla nich jest niezwykle dolegliwe.

    • marek

     I ja mam taki problem mieszkam w Kanadzie I jestem na emeryturze to musze co 6 miesiecy byc w Kanadzie Rzady nie daja nam spokojnie zyc

© 2013-2018 wMeritum.pl, projekt i realizacja: Media Machine - Tworzenie stron www, pozycjonowanie, grafika i wiele więcej

REKLAMA