O Redaktorze

Michał Czornak

Absolwent historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, szef działu "kultura". Pasjonat historii, dobrej książki, filmu i różnorodnej muzyki. Kontakt: czornakmichal@gmail.com

 • AntekTenHard

  ale wokol pojazdu nie ma byc powietrza …

  • Enethion

   A w tym komentarzu chodzi o…?

   • Rafał Dyś

    Chodzi o to, że ten projekt jest niewykonalny. Pierwsza próba na torze testowym przebiegała tak, że wypompowywanie powietrza z rury o długości kilometra i średnicy metra trwało dłużej niż zakładamy czas podróży z LA do San Francisco. Wyobraźcie sobie ile czasu będzie trwało opróżnianie rury o objętości ponad 30 milionów metrów sześciennych (600 km długości, 4m średnicy).
    Póki co, to jest Maglev zamknięty w rurze.
    Po za tym to nie jest nowy pomysł. Projekty mają ponad 100 lat. Nawet Wikipedia o tym pisze. Pomyślcie dlaczego nie udało się wyprodukować takiego transportu. Polecam obejrzeć kilka filmów na Youtube, o tym co dzieje się z wielkimi obiektami obciażonymi dużym podciśnieniem.

    • Enethion

     Wszystko fajnie,… ale!
     1. Śluzy. Wystarczy wtedy wpuścić/wypompować powietrze z sektora przy którym znajduje się peron.
     2. Rozwój technologii wymuszony samymi badaniami na tym polu może w końcu umożliwić znacznie sprawniejsze wypompowywanie powietrza.
     3. Już rozrzedzenie powietrza spowoduje zmniejszenie oporów ruchu. Tym samym mamy rozwiązanie „byle by działało”, które będzie o kilka(/-naście) procent wydajniejsze od obecnie stosowanych, które w międzyczasie można dalej rozwijać i stopniowo zbliżać się do próżni.
     4. Sceptycyzm jest dobry i nie zaprzeczę, że ostatecznie pomysł może nie wypalić, ale często bywa tak, że wszyscy mówią, że coś się nie uda, a wtedy jedna zdeterminowana osoba sprawia, że się jednak udaje.
     5. Musk już kilka razy pokazywał, że „beznadziejne” pomysły to jego sposób na biznes (skuteczny). Wolę być ostrożny z krytykowaniem jego podejścia.

© 2013-2017 wMeritum.pl, projekt i realizacja: Media Machine - Tworzenie stron www, pozycjonowanie, grafika i wiele więcej

REKLAMA