Mieszkańcy Zielonej Góry w sobotę 17 października po raz kolejny uczcili pamięć ofiar ludobójstwa dokonanego przez formacje OUN-UPA w latach 1939-1947 na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Obchody ku pamięci ofiar odbyły się już tradycyjnie w Zielonej Górze – Łężycy.
Uroczystość zorganizowana została przez Komitet Budowy w Łężycy Pomnika Upamiętniającego Ofiary Ludobójstwa oraz Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Terenowy w Zielonej Górze. Obchody rozpoczęły się od otwarcia wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie” w Łężyckiej Izbie Pamięci Kresowej. Całość ekspozycji została pozyskana dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Kolejnym punktem imprezy była Msza Święta, podczas, której homilię wygłosił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski – stały gość łężyckich uroczystości.
Czytaj także: 11 lipca rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu. SPRAWDŹ UROCZYSTOŚCI W TWOIM MIEŚCIE!
Najważniejsza część uroczystości przebiegła przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa. Tam odsłonięte zostały kolejno trzy tablice: upamiętniającą pomordowanych na Kresach II RP Ormian, 100. rocznicę urodzin Zygmunta Jana Rumla, zapomnianego poety i żołnierza polskiego podziemia, który będąc emisariuszem Armii Krajowej został zamordowany przez oprawców z OUN-UPA oraz tablicę dla obrońców Przebraża.
Uroczystość została dofinansowana z budżetu samorządu województwa lubuskiego. Pamięć o Kresach jest kultywowana w Zielonej Górze – Łężycy od wielu już lat. Pomnik początkowo planowany, jako upamiętnienie ofiar mieszkańców wsi Gniłowody z roku na rok przybierał formę swoistego mauzoleum. Tablic pamiątkowych przybywa, pamięć trwa i miejmy nadzieję, że tak już pozostanie. W imieniu organizatorów zapraszamy za rok!
Jacek Ogorzałek
Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość Obszar Zachodni Zielona Góra
Źródło: wMeritum.pl
Fot. Kuba Hardel