Unia Europejska planuje zakazać korzystania z takich portali społecznościowych jak Facebook, Snapchat czy Instagram dla dzieci poniżej 16 roku życia. Obecnie dolna granica wieku, od której można zgodnie z prawem założyć takie konto to 13 lat.
Od dłuższego czasu Unia Europejska debatowała nad zmianami w social media. Niedawno udało się dojść do porozumienia w tej sprawie w Parlamencie Europejskim.
Jak poinformował „Financial Times”, udało się niedawno ustalić treść rozporządzenia, które ma wejść w życie od początku 2018 r. Po wejściu w życie przepisów, dzieci poniżej 16 roku życia będą mogły korzystać z portali społecznościowych wyłącznie za zgodą rodziców.
Poniższa grafika przedstawia rozkład demograficzny użytkowników Facebooka i Twittera na 2015 r. Polski Internet to 28,42 mln osób, a więc 70 proc. populacji całego kraju. Aż 80 proc. z nich korzysta z Facebooka. Coraz większa liczba ma również konta na Twitterze. Użytkowników Twittera charakteryzuje przede wszystkim chęć bycia na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami i możliwość wchodzenia w interakcje z interesującymi postaciami z życia publicznego.
Charakterystyka użytkowników Facebooka i Twittera w PL ▶️ badanie @Gemius https://t.co/Oc27030Qqi #socialmedia #SM pic.twitter.com/xFkQowFMBr
— wzmacniacz.org (@wzmacniaczorg) November 10, 2015
Biorąc pod uwagę fakt, że część nastolatków będzie chciała obejść zakaz i przy rejestracji podać fałszywą datę urodzin, specjaliści sądzą, że gdy takie prawo wejdzie w życie, spora ilość serwisów będzie wymagała od swoich użytkowników przesłania skanu dowodu osobistego lub też ewentualnie przypisania od konta karty kredytowej, co uwiarygodni pełnoletność użytkownika.
Parlament Europejski oznajmił, że za nieprzestrzeganie tych zapisów przez strony społecznościowe, mogą one zostać ukarane grzywną w wysokości do 4 % ich łącznego obrotu. UE jednak daje im wolną rękę co do kontrolowania wieku użytkowników.
Co warte podkreślenia, w ostatniej chwili do rozporządzenia dodany został zapis, według którego poszczególne kraje będą miały możliwość obniżenia wieku z 16 do 13 lat. Największym lobbystą, któremu zależało na pozostawieniu obniżonego wieku nieoficjalnie był Facebook, do którego także należy serwis Instagram. Prawdopodobnie Francja zdecyduje się na wprowadzenie podwyższonego wieku 16 lat dla użytkowników, a Wielka Brytania pozostanie przy obniżonym wieku 13 lat. W przypadku obu tych portali społecznościowych spora część użytkowników to osoby poniżej 16 roku życia.