Czy dwutlenek węgla może powodować lepszy wzrost roślin? Zaskakujące wyniki najnowszych badań potwierdzają tą tezę. Nasza planeta robi się obecnie coraz bardziej zielona.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Climate Change” przez grupę 32 autorów z 24 instytucji w 8 krajach. Wykazują one, że wzrost stężenia dwutlenku węgla powoduje znacznie większy wzrost drzew i innych roślin na ziemi. Badacze twierdzą, że gdyby dodatkowe rośliny, które powstały w wyniku zwiększenia stężenia CO2 zamienić w dywan, pokryłby on połowę powierzchni Stanów Zjednoczonych.
Badania przeprowadzone były na podstawie analiz satelitarnych z ostatnich 33 lat, zaś informację o nich podaje BBC. Według nich, aż 70 procent udziału w znacznym wzroście roślin ma zwiększenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze, spowodowane przez działalność przemysłową człowieka. Pozostałe 30 procent to m.in. większe stężenie azotu (9 procent), zmiana klimatu (8 procent) czy zmiana zarządzania gruntami (4 procent). Badania są zgodne z tezą głoszącą, że ziemia jest samoregulującym się organizmem.
Czytaj także: Stuletnie brzozy o wysokości 20 cm? „Aby zobaczyć las w tundrze, należy się na nim położyć”
Rośliny przystosowują się do wzrostu stężenia CO2 przyrostem tkanek i zwiększonym poborem węgla z atmosfery. Dr Philippe Ciais, jeden ze współautorów, stwierdził w rozmowie z BBC, że wiele negatywnych aspektów zmian klimatu nie zostało do tej pory potwierdzonych. Badania pokazały natomiast, że rośliny aklimatyzują się do zwiększenia dwutlenku węgla w atmosferze.
Warto jednak zaznaczyć, że efekt ten zmniejsza się z upływem czasu. Wzrost roślin może być także ograniczony przez takie czynniki jak brak wody czy substancji odżywczych. Prof. Ranga Myneni z uniwersytetu w Bostonie stwierdził w rozmowie z BBC, że wzrost drzew nie zrekompensuje takich problemów jak ocieplenie klimatu, wzrost poziomu morza, topnienie lodowców czy przewidywane cięższe burze tropikalne.
Dyskusja nad klimatem jest obecnie związana z nowym globalnym porozumieniem klimatycznym, które ostatnio zostało podpisane przez państwa ONZ.
Czytaj także: Beata Szydło podpisała globalne porozumienie klimatyczne