wMeritum.pl
wMeritum.pl
wMeritum.pl

Miażdżący raport NIK o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych. O ponad 27% wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

31 stycznia 2017
Miażdżący raport NIK o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych. O ponad 27% wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Najwyższa Izba Kontroli zbadała poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych w Polsce. Według raportu przeszło 70% z nich nie było odpowiednio oznakowane, a liczba ofiar śmiertelnych i ciężko rannych z roku na rok rośnie.

Kontrola przeprowadzona przez NIK miała na celu ocenienie działań zarządców infrastruktury kolejowej i drogowej oraz organów administracji publicznej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach przez tory.

Przedstawiony raport nie pozostawia złudzeń. Według NIK poziom bezpieczeństwa na przejazdach jest dramatycznie niski i zbliża się do granicznej wartości, której przekroczenie oznaczać będzie przekroczenie akceptowanego poziomu ryzyka bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. W porównaniu do 2014 roku, w 2015 r. było o 4% mniej wypadków na przejazdach kolejowych, jednak o ponad 27% wzrosła liczba ofiar śmiertelnych. Osób ciężko rannych w 2015 roku było zaś o 64% więcej niż w poprzedzającym.

Czytaj także: Łódź - polskie Detroit

Według danych UTK na podstawie Rejestru Zdarzeń Kolejowych, aż 32,7% wypadków ma miejsce na przejściach i przejazdach kolejowych. Potrącenia na tzw. „dzikich przejściach”, czyli miejscach, w których przejście jest niedozwolone stanowiły niespełna 38%.

przejazdy-wypadki-na-kolei-rys1

 

Cały raport dostępny pod TYM linkiem.

Źródło: nik.gov.pl
Fot. Wikimedia/Grzegorz W. Tężycki

Tagi Najwyższa Izba KontroliNIKpkp

© 2013-2026 wMeritum.pl