16 marca w TVP wyemitowany zostanie pierwszy odcinek programu randkowego pt. „Pierwsza randka”, opartego na angielskim formacie – „First Dates”. Czy w programie będą mogły wziąć udział również osoby o homoseksualnej orientacji? Na to pytanie dziennikarzowi portalu wp.pl odpowiedział prezes TVP, Jacek Kurski.
„Pierwsza randka” to reality-show, w którym do restauracji zapraszane zostają na randkę osoby, które nigdy wcześniej się nie spotkały. Kelnerzy serwują posiłek, a uczestnicy muszą w krótkim czasie dowiedzieć się na swój temat jak najwięcej, by na końcu zdecydować, czy chcą się spotkać ponownie. Przez cały czas uczestników podglądają ukryte w restauracji kamery, a nad wszystkim czuwa właściciel lokalu – czytamy na portalu wirtualnemedia.pl. Jacek Kurski, w rozmowie z branżową witryną, dodał również, iż program będzie miejską wersją bijącego rekordy popularności formatu „Rolnik szuka żony”.
O tym, że w programie będą mogły wziąć udział osoby heteroseksualne wiadomo było od samego początku, jednak czy podobną możliwość uzyskają również przedstawiciele środowisk LGBT? Jacek Kurski został zapytany o tę kwestię przez dziennikarza portalu wp.pl. Nie sądzę, żeby pary jednopłciowe pojawiły się w programie, ponieważ jesteśmy telewizją publiczną i musimy przestrzegać pewnych zasad twardo wyrażonych zarówno w konstytucji, jak i w prawie. Konstytucja mówi, że rodzina, według polskiego prawa, to związek kobiety i mężczyzny – oznajmił prezes TVP.
Kurski dodał również tytułowa „randka” służy temu, by w konsekwencji zawrzeć związek małżeński, a to z kolei wyklucza osoby o homoseksualnej orientacji. Randki służą temu, żeby powołać rodzinę, czyli związek małżeński, a ten w rozumieniu prawa i polskiej tradycji oraz moralności to związek kobiety i mężczyzny, to oczywistym jest, że muszą to być dwupłciowe pary. Dlatego w „Pierwszej randce” nie przewiduję małżeństw jednopłciowych – powiedział.
Pierwszy odcinek programu „Pierwsza randka” zostanie wyemitowany na antenie TVP2 16 marca o godzinie 20:40.
źródło: wirtualnemedia.pl, teleshow.wp.pl
Fot. Wikimedia/Roberto Gordo Saez; Adrian Grycuk