Polacy uważają, że nasz kraj potrzebuje reformy sądownictwa. Jednocześnie popierają decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o wetach i to właśnie jego widzą w roli osoby, która powinna czuwać nad zmianami w wymiarze sprawiedliwości – wynika z badań Centrum Badania Opinii Społecznej.
Proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość ustawy reformujące Krajową Radę Sądownictwa i Sąd Najwyższy spotkały się z dużym sprzeciwem ze strony opozycji, prawników, ale też części obywateli. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu dwóch ustaw i oświadczył, że sam przygotuje projekty reform.
Zmiany w wymiarze sprawiedliwości były przedmiotem sierpniowego badania przeprowadzonego przez CBOS. Pierwszy opublikowany sondaż dotyczy kształtu nowych ustaw. Respondentom zadano następujące pytanie:
Prezydent zapowiedział, że przygotuje nowe ustawy reformujące sądownictwo. Czy Pana(i) zdaniem:
– przygotowane przez prezydenta projekty powinny iść w kierunku poprawy rozwiązać zaproponowanych przez rządzącą partię
– prezydent powinien przedstawić całkiem nowe rozwiązania
– trudno powiedzieć
Pierwszą opcję wybrało 23 proc. osób, drugą 64 proc., natomiast 13 proc. nie miało zdania na ten temat.
Zdaniem 64% ankietowanych, prezydent powinien przedstawić całkiem nowe projekty ustaw ws. sądownictwa – inne niż przyjęte przez parlament pic.twitter.com/hkQAmR3xIo
— CBOS (@CBOS_Info) 1 września 2017
Drugie z badań dotyczyło przeczuć respondentów co do kształtu nowych przepisów. Okazuje się, że większość badanych uważa, że projekty, które przedstawi prezydent będą podobne do ustaw które zawetował. Uważa tak aż 58 proc. Z kolei 22 proc. respondentów jest zdania, że nowe projekty prezydenckie będą się znacząco różniły. Na opcję „Trudno powiedzieć” zdecydowało się 20 proc.
Wbrew zgłaszanym oczekiwaniom większość badanych (58%) spodziewa się, że prezydenckie projekty ws. sądownictwa będą podobne do projektów PiS pic.twitter.com/fZ7OkXoytG
— CBOS (@CBOS_Info) 1 września 2017
Interesujące wydaje się być także zestawienie związane z zaufaniem. Badanym zadano pytanie o to, kto według nich powinien zmieniać w Polsce sądownictwo. Respondentom przedstawiono następujące osoby i instytucje:
Prezydenta Andrzeja Dudę, Premier Beatę Szydło, PiS, Ministra sprawiedliwości, Rzecznika praw obywatelskich, I prezes Sądu Najwyższego, Komisję Europejską, Kukiz’15, PO, PSL i Nowoczesną.
Bezkonkurencyjnie największym zaufaniem cieszy się prezydent (42 proc.), który wyprzedza drugą w zestawieniu premier o 14 pkt. proc. co ciekawe najsłabsze wyniki zanotowała opozycja. Jedynie 4 proc. osób ma zaufanie do Nowoczesnej i PSL w kwestiach reformy sądownictwa. Niewiele lepsza jest PO – z 6 proc. zaufaniem. Poniższy wpis przedstawia pełne wyniki.
.@CBOS_Info o reformie sądownictwa. Zaufanie: pic.twitter.com/t7uhXgw39b
— Marcin Kędryna (@marcin_kedryna) 1 września 2017