Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie zaprasza na prezentację książki „Bez (auto)cenzury. Z Wojciechem Bogaczykiem rozmawia Bartłomiej Noszczak”. Spotkanie odbędzie się 4 lutego 2014 r. (wtorek) o godzinie 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia przy ulicy Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Wstęp wolny.
Prezentacji towarzyszyć będzie dyskusja panelowa z udziałem dawnych liderów Niezależnego Zrzeszenia Studentów: Wojciecha Bogaczyka, Ryszarda Czarneckiego, Jarosława Guzego i Marka Jurka.
Czytaj także: W obronie prawdy historycznej. Walczymy o dobre imię cichociemnego i żołnierza NSZ, Leonarda Zub-Zdanowicza!
„Bez (auto)cenzury…” to wywiad rzeka z Wojciechem Bogaczykiem (ur. 1958). W II LO im. Stefana Batorego w Warszawie był jednym z założycieli i członkiem antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość, później zaś współpracownikiem warszawskiego SKS, uczestnikiem ROPCiO, kolporterem wydawnictw drugoobiegowych, jednym z założycieli NZS KUL, następnie członkiem Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS i jej Prezydium. Bogaczyk, absolwent historii KUL, należał również do duszpasterstwa akademickiego o. Ludwika Wiśniewskiego i był współzałożycielem KSN, po 13 grudnia 1981 r. internowany, w kolejnych latach odtwarzał NZS i działał w jego podziemnych władzach.
W rozmowie z Bartłomiejem Noszczakiem obdarzony dobrą pamięcią oraz iskrą bożą Wojciech Bogaczyk potoczyście i bez (auto)cenzury opisuje czasy, w których przyszło mu żyć. Nie ukrywa swoich sympatii i antypatii – nie tylko politycznych. Prowokuje, czasem potrafi zirytować, nierzadko jego wypowiedzi „tną do kości”. Dzięki jego opowieści zaglądamy do opozycyjnej kuchni lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Poza walką z „czerwonym” jest tu wszystko, czym karmiło się (i karmi) życie polityczne – rywalizacja, zakulisowe rozgrywki, emocje. Obok relacji Bogaczyka nie da się przejść obojętnie, jego świadectwo bez (auto)cenzury przekonuje.
Źr. i fot.: za zgodą IPN o. Warszawa