W całym 2019 r. zanotowano w Polsce 1492 przypadki odry – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Rok wcześniej, w 2018 r., zarejestrowano 359 przypadków tej choroby.
Odra jest zakaźną chorobą wirusową szerzącą się drogą powietrzno-kropelkową. Osoba, która wcześniej nie chorowała na odrę i nie była szczepiona przeciw odrze jest podatna na zakażenie i – jak wskazują eksperci – w przypadku styczności z osobą chorą ulegnie zakażeniu z prawdopodobieństwem wynoszącym około 98 proc.
Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Dość częste są powikłania po odrze. Lżejsze to na przykład zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Czytaj także: Najnowszy sondaż: PiS prowadzi. Konfederacja z dwucyfrowym wynikiem
Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo❗
— PSSE Międzyrzecz (@PMiedzyrzecz) November 23, 2019
Od 1 stycznia do 15 października 2019 w Polsce odnotowano 1️⃣3️⃣7️⃣0️⃣ przypadków zachorowań.
Eksperci WHO uważają, że głównym powodem szerzenia się odry na świecie są nieprawdziwe informacje o niebezpieczeństwie i zbędności szczepień. pic.twitter.com/Kd9J6EG0E4
Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed tą chorobą. Eksperci WHO uważają, że głównym powodem szerzenia się odry na świecie jest rozpowszechnienie w ostatnich latach nieprawdziwych informacji o niebezpieczeństwie i zbędności szczepień. (PAP)
Głosowaliśmy plan prac komisji zdrowia. Udało się uzupełnić plan prac o punkt „Informacja Ministra Zdrowia na temat realizacji programu szczepień ochronnych oraz o działaniach podejmowanych w obliczu wzrastającej lawinowo liczby zachorowań na odrę”. Już w marcu więcej szczegółów!
— Marcelina Zawisza (@mmzawisza) January 9, 2020
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl