W ramach obchodzonego w całej Polsce Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w warszawskiej dzielnicy Włochy odbyły się uroczystości upamiętniające członków antykomunistycznego podziemia. Spotkanie miało miejsce przy budynku Willa Jasny Dom, w którym przez kilkanaście miesięcy, począwszy od stycznia 1945 roku, mieścił się posterunek NKWD wraz z aresztem śledczym.
Nad obchodami patronat objął Burmistrz Dzielnicy Włochy, Fundacja „Willa Jasny Dom” oraz Komitet PiS Dzielnicy Włochy. Oprócz zaproszonych gości, w tym weteranów i przedstawicieli osób represjonowanych, licznie stawili się również kibice Legii Warszawa oraz zwykli mieszkańcy, pragnący oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym. Na szczególną uwagę zasługuje fakt przybycia wielu rodzin z małymi dziećmi oraz młodych par entuzjastycznie współuczestniczących w tym wydarzeniu.
Pierwszą częścią spotkania było wygłoszenie kilku przemówień przez zaproszonych prelegentów. Głos zabrali między innymi: Burmistrz Dzielnicy Włochy – Michał Wąsowicz, reprezentujący Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość – Janusz Wojdalski oraz przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej. W treści wypowiedzi poszczególnych osób najistotniejszą rolę odegrały wspomnienia o bohaterskich czynach Żołnierzy Wyklętych oraz tragicznej doli tych, którzy podstępem zostali aresztowani przez radzieckie lub polskie komunistyczne służby specjalne. Apelowano szczególnie do młodych ludzi o kultywowanie pamięci bojowników podziemia antykomunistycznego i nie dopuszczenie do tego, żeby kiedykolwiek zostali skazani na zapomnienie. Podkreślano również znaczącą rolę polskich mediów o profilu konserwatywno – narodowym w kształtowaniu świadomości młodego pokolenia Polaków oraz podtrzymywaniu ducha patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Kolejną częścią obchodów było złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową ku pamięci członków podziemia niepodległościowego więzionych i torturowanych przez NKWD czasie istnienia tutaj posterunku. Wieńce złożyli między innymi: burmistrz i radni dzielnicy Włochy, członkowie fundacji „Willa Jasny Dom”, osoby represjonowane w okresie stalinowskim, kibice Legii Warszawa oraz młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Po tym wydarzeniu nastąpiło zamknięcie pierwszej części planowanych obchodów. Drugim punktem programu było zwiedzanie podziemi byłego posterunku, gdzie swoje cele mieli schwytani żołnierze antykomunistycznego podziemia. Niestety nie wszystkie one były dostępne dla odwiedzających, ponieważ cały czas trwają jeszcze prace konserwacyjne oraz badawcze. Cała piwnica, a w szczególności cele oraz pomieszczenia pełniące rolę karcerów, sprawiały bardzo przygnębiające wrażenie i przybliżały atmosferę grozy tamtych dni. Na wielu ścianach zachowane zostały po dziś dzień wyryte w cegle lub betonie zapiski więźniów, pełniące rolę kalendarza lub po prostu informujące o tożsamości zatrzymanych. Szczególnie wstrząsające wrażenie wywołuje napis „Jezu wyratuj” pozostawiony na ścianie w jednym z pomieszczeń razem z wizerunkiem krzyża znajdującego się nieopodal.
Poniżej pragnę przedstawić galerię zdjęć pozwalających na własne oczy ujrzeć to, co czekało tych wszystkich, którzy w imię miłości do Boga i Ojczyzny nie zgadzali się na stalinizację Polski wyniszczającej kraj i narodowego ducha.
fot. Jarosław Szeler – wMeritum.pl