Niemiecka Rada Etyki zaleca rządowi Republiki Federalnej Niemiec zmianę prawa dotyczącego związków kazirodczych. Nowe zalecenie jest efektem debaty, która miała miejsce po wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie niemieckiego rodzeństwa, które żyło jak małżeństwo.
Rada Etyki chce by zalegalizowano związki kazirodcze. Według członków tego organu prawo karne nie powinno ustawiać granicy dopuszczalnych zachowań seksualnych. Stwierdzono też, że wysokie ryzyko urodzenia chorego dziecka nie jest wystarczającym powodem do tego by zakazywać kazirodztwa.
Nowe zalecenie przegłosowane zostało stosunkiem głosów 14 do 9. Jednocześnie dodano, że obecny zakaz jest ingerencją w samodecydowanie o swoim życiu seksualnym.
Czytaj także: Uniwersytet w Cambridge: normalni mężczyźni są podniecani przez dzieci
„Zakaz kazirodztwa jest nielogiczny”
Jak informują członkowie niemieckiej Rady Etyki, kazirodztwo zdarza się bardzo rzadko. Jednak osoby żyjące w takich związkach są dyskryminowane, ponieważ pozbawia się ich podstawowych praw. Rodzeństwa utrzymujące relacje kazirodcze są zmuszane do rozstania lub zachowania swojego związku w tajemnicy.
Według Rady Etyki zakaz kazirodztwach jest nielogiczny, bo podlega karze nawet wtedy gdy para stosuje środki antykoncepcyjne. Jak twierdzą członkowie tej instytucji, samo posiadanie dzieci także nie jest argumentem przeciwko związkom kazirodczym, gdyż osobom obciążonym genetycznie nie zabrania się posiadania dzieci.
Czytaj także: Dawkins: to niemoralne by sprowadzać na świat dziecko z zespołem Downa
Kazirodztwo legalne pod pewnymi warunkami
Zalecenia legalizacji związków kazirodczych dotyczą tylko tych rodzeństw, które wychowały się osobno. Takiej samej sprawy dotyczył wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w przypadku Patricka S. i Susan K.
Dziewięciu członków Rady Etyki, którzy sprzeciwili się orzeczeniu, stwierdziło, że lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie specjalnych wytycznych dla organów śledczych. Zmiany w prawie dotyczące kazirodztwa uznali za niepotrzebne.
Niemiecka Rada Etyki jest oficjalnym organem, które doradza instytucjom Bundestagu i Bundesratu oraz niemieckiemu rządowi.
Czytaj także: Francja: upomnienia za spot przedstawiający szczęśliwych ludzi z zespołem Downa