Czterem muzułmanom odebrano brytyjskie obywatelstwo za popieranie dżihadystów. Jest to pierwszy tego rodzaju przypadek w Wielkiej Brytanii. Inne kraje europejskie również rozważają podjęcie podobnych kroków.
Sprawa nie była nagłaśniana przez brytyjskie władze. Informacje na ten temat ujawniła dopiero gazeta „The Sunday Times”, jednak i ona nie podaje żadnych nazwisk. Wiadomo tylko, że chodzi o 51-letniego mężczyznę i jego trzech dorosłych synów. Wszyscy oni mieli być zamieszani we współpracę z islamskimi radykałami.
>>Czytaj także: Izrael ostrzelał terytorium Syrii
Czytaj także: Australia: zachodni dżihadyści to \"mięso armatnie\
Specjalne listy w tej sprawie podpisane przez Theresę May zostały przesłane do Pakistanu jeszcze 3 lata temu, gdzie mężczyźni przebywali na ślubie jednego z członków ich rodziny. Tam też nie padły żadne szczegóły ze względu na konieczność utrzymania tajemnic wywiadu. Stwierdzono lakonicznie, że mężczyźni dali się poznać jako zagorzali ekstremiści współpracujący z al-Kaidą i organizacją Lashkar-e-Taiba.
Oskarżeni muzułmanie złożyli odwołanie, które zostało oddalone nawet pomimo faktu, że wszyscy oni urodzili się już na Wyspach Brytyjskich. Dodatkowo posiadają oni również obywatelstwo Pakistanu więc nie staną się bezpaństwowcami. Żona i najmłodszy syn nie utracili brytyjskich praw obywatelskich. Podobnie córka, która wyszła za dżihadystę i obecnie przebywa na Bliskim Wschodzie.
Wyroki za wspieranie dżihadu
Na początku grudnia zapadły też pierwsze wyroki skazujące dwóch muzułmanów za udział w walkach w Syrii. Zostali oni skazani na kary 12 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Inny muzułmanin usłyszał wyrok skazujący na 4 lata pozbawienia wolności za udział w wojskowym obozie szkoleniowym.
>>Czytaj także: Chciał pracować dla egipskiego wywiadu. Wpadł dzięki operacji FBI
Podjęcie podobnych kroków rozważają władze Belgii. Szef tamtejszego MSW planuje wydalenie z kraju muzułmanów, którzy brali udział w walkach w Iraku i Syrii po stronie dżihadystów. Pierwszy wyrok skazujący za walkę w szeregach Państwa Islamskiego zapadł też we Francji. W listopadzie obywatel tego państwa został skazana na 7 lat pozbawienia wolności. W Niemczech za przynależność do IS skazany na 4 lata została jak do tej pory jedna osoba.
Źródło: tvp.info
Fot.: youtube.com/VICE News