Kilkudziesięciu członków dużych hiszpańskich koncernów zaskarżyło do sądu nałożony na nich nakaz posiadania paszportów szczepionkowych lub negatywnych testów PCR na obecność koronawirusa. Bez tych dokumentów nie mogą stawić się w miejscu pracy.
Jak poinformował w środę portal Voz Populi, złożone skargi dotyczą m.in. członków załogi banku Santander, spółki Endesa oraz firmy Mediaset.
Według Voz Populi od tegorocznych wakacji coraz więcej działających w Hiszpanii firm nakazuje swojej załodze prezentację przed wejściem do budynku firmy certyfikatu o zakończeniu szczepień na Covid-19 lub negatywnego testu PCR.
Z informacji portalu wynika, że największą grupę pozywającą swojego pracodawcę za wymaganie dokumentów sanitarnych stanowią pracownicy banku . Pochodzą oni z trzech hiszpańskich miast: Madrytu, Sewilli oraz Malagi.
Voz Populi wskazuje, że wymaganie od pracowników testów PCR na obecność koronawirusa stoi w sprzeczności z hiszpańskim ustawodawstwem. Portal cytuje orzeczenie Sądu Najwyższego w Hiszpanii z 20 maja 2021 r., w którym zniósł on nakaz przeprowadzania regularnych testów wśród pracowników karetek pogotowia w Kraju Basków.
Marcin Zatyka (PAP)
Sprawdzone informacje na temat pandemii koronawirusa na terenie Polski dostępne na oficjalnej stronie rządowej: gov.pl


![Zapytał Bosaka czy chciałby być leczony sprzętem WOŚP. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał [WIDEO]](https://wmeritum.pl/wp-content/uploads/2026/01/Krzysztof-Bosak.png)
![Tomasz Lis w TVP uderza… w Donalda Trumpa. Nie jest pewny jego „pełni władz umysłowych” [WIDEO]](https://wmeritum.pl/wp-content/uploads/2026/01/Tomasz-Lis.png)



