Zgodnie z nowym rozporządzeniem podpisanym przez premier Ewę Kopacz na ćwiczenia wojskowe będzie można wezwać praktycznie każdego zdolnego do służby wojskowej.
Rozporządzenie przyjęto 11 lutego a zostało ogłoszone 10 marca. Zgodnie z jego zapisami zarówno żołnierze służby rezerwowej jak i cywile przeniesieni do rezerwy mogą zostać wezwani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. O tym kto zostanie powołany na ćwiczenia każdorazowo będą decydować Siły Zbrojne. Ćwiczenia będą dotyczyć wszystkich – żołnierzy rezerwy z przydziałem mobilizacyjnym oraz żołnierzy rezerwy i osoby przeniesione do rezerwy bez przydziału mobilizacyjnego.
Obecnie w naszej części Europy widzi się powrót do praktyk przeszkalania cywilów w zakresie obrony. Niektóre państwa tak jak Litwa przywracają powszechna służbę wojskową. W Polsce coraz większą popularnością cieszą się różne kluby strzeleckie i organizacje paramilitarne przeszkalające cywilów w zakresie posługiwania się bronią i taktyk obronnych.
Czytaj także: Niezwykły życiorys kpt. Władysława Nawrockiego
![Wojewódzki zapytał Tuska, gdzie wyjedzie, gdy wygra PiS. Odpowiedź może zaskoczyć. „Niem…” [WIDEO]](https://wmeritum.pl/wp-content/uploads/2025/10/Donald-Tusk.jpg)


![Nawrocki na Orszaku Trzech Króli. Nagle zwrócił się do tłumu [WIDEO]](https://wmeritum.pl/wp-content/uploads/2026/01/Karol-Nawrocki.png)

![„W tym momencie zamierzam pójść do ludzi”. Nagranie z Nawrockim hitem sieci [WIDEO]](https://wmeritum.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nawrocki.png)

