Donald Trump w mediach społecznościowych zapowiedział, że sojusznicy, którzy nie pomogli w ataku na Iran nie otrzymają pomocy jego kraju. Prezydent USA wymienił m.in. Wielką Brytanię.
We wpisie w mediach społecznościowych Trump skrytykował państwa sojusznicze, które nie wsparły Stanów Zjednoczonych w operacji militarnej przeciwko Iranowi. Konflikt doprowadził do kryzysu paliwowego na świecie. Według Trumpa, państwa borykające się z niedoborami ropy powinny kupować ją od USA lub samodzielnie popłynąć na Bliski Wschód i ją zdobyć.
„Do wszystkich krajów, które nie mogą zdobyć paliwa lotniczego z powodu (blokady) cieśniny Ormuz, jak Wielka Brytania, która odmówiła udziału w dekapitacji Iranu, mam sugestię: Po pierwsze, kupujcie od Stanów Zjednoczonych, mamy tego mnóstwo, a po drugie, nabierzcie trochę odwagi, płyńcie do Cieśniny i po prostu ZABIERZCIE JĄ” – napisał Trump.
W dalszej części wpisu prezydent USA zapowiedział, że państwa, które nie pomogły w ataku na Iran nie otrzymają w przyszłości pomocy ze strony Ameryki. „Musicie zacząć uczyć się walczyć o siebie, USA już wam nie pomogą, tak jak wy nie byliście z nami. Iran został w zasadzie zdziesiątkowany. Najtrudniejsze jest już za nami. Zdobądźcie własną ropę!” – napisał Trump.
W kolejnym wpisie Trump wymienił również Francję. Zarzucił jej, że ta nie udostępniła swojej przestrzeni powietrznej amerykańskiemu lotnictwu z pomocą wojskową dla Izraela. Określił to jako „bardzo niepomocne”.
Przeczytaj również:
- USA chcą, by Polska pomogła w wojnie na Bliskim Wschodzie. Media podają, czego oczekują
- Trump grozi zemstą. Mówi o atakach na wielką skalę
- USA szykują operację lądową w Iranie. Biały Dom komentuje
Źr. RMF FM
