Fundacja WWF i Google Street View podjęły się realizacji wspólnego projektu – przepłynąć Wisłę i sfotografować piękno największej polskiej rzeki. W akcję, która rozpoczęła się 8 czerwca, jest zaangażowany m.in. Marcin Dorociński – ambasador Fundacji WWF Polska. Na krótkim filmie z łodzi, na której ustawiono zaawansowaną aparaturę wykonującą zdjęcia, aktor opisuje przedsięwzięcie.
Idea projektu ma swoje źródło w ogólnoświatowej akcji Godzina dla Ziemi. W Polsce, z racji tego, że 2017 rok został przez Sejm ogłoszony oficjalnie Rokiem Rzeki Wisły, powstał pomysł żeby „pochwalić się” naszą rzeką. Dzięki użyciu specjalnego plecaka (Google Trekker) Wisła i jej wybrzeża zostaną dokładnie sfotografowane.
Inicjatorzy poinformowali, że akcja rozpoczęła się 8 czerwca na środkowym biegu Wisły – gdzie rozpoczęto fotografowanie rejonu Góra Kalwaria – Warszawa – Modlin. Następnego dnia wziął w niej udział znany aktor Marcin Dorociński.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Dziś wyruszyliśmy fotografować Wisłę, która za kilka tygodni pojawi się na mapach Google, po to aby wszyscy mogli zobaczyć jaka jest piękna i co możemy utracić, jeśli zostaną wprowadzone plany związane z jej regulacją. Aby ją chronić podpisz petycje na www.godzinadlaziemi.pl – napisał aktor.
Poniżej krótki film, na którym można „popływać” po Wiśle z Marcinem Dorocińskim:
Z informacji WWF wynika, że kolejnymi fotografowanymi odcinkami będą rejony: Smolice – Kraków i Włocławek – Toruń. Jak na razie nie wiadomo, kiedy będziemy mogli podziwiać efekt końcowy. Jak wiadomo, zdjęcia muszą być poddane obróbce, a cały obraz wprowadzony do platformy Google Street View. To wszystko, z uwagi na rozmiar przedsięwzięcia, może niestety potrwać.
Współorganizatorzy – WWF Polska – informują również, że oprócz promocji rzeki, akcja ma charakter edukacyjny i społeczny. Fundacja chce w ten sposób zwrócić uwagę na potrzebę chronienia największej polskiej rzeki i jej okolic. A jest co ochraniać:
„Koryto rzeki Wisły obejmują łącznie 54 obszary chronione: 22 obszary Natura 2000, 18 rezerwatów, 5 parków krajobrazowych, 5 obszarów chronionego krajobrazu, 1 zespół przyrodniczo-krajobrazowy, 3 użytki ekologiczne. Na tej rzece zachowały się liczne piaszczyste wyspy będące największym w Polsce miejscem lęgów rybitw (białoczelnej i rzecznej), mewy siwej oraz bardzo ważnym legowiskiem 5 innych gatunków mew, a także sieweczki obrożnej i rzecznej” – czytamy na stronie wwf.pl