21 grudnia 2007 roku Polska wraz z ośmioma innymi członkami Unii Europejskiej wstąpiła do strefy Schengen. Dziś coraz głośniej mówi się w wielu krajach o niebezpieczeństwach związanych z otwartymi granicami. A co na ten temat sądzą Niemcy?
Okazuje się, że coraz więcej naszych zachodnich sąsiadów wcale nie jest przekonanych do słuszności otwarcia granic z Polską. Sondaż w tej sprawie przeprowadzony przez Infratest dimap opisuje „Deutsche Welle”.
Badanie przeprowadzone zostało wśród mieszkańców Brandenburgii. Okazuje się, że aż 42 procent respondentów opowiedziało się za przywróceniem kontroli granicznych z Polską. Przeciwko tego typu kontrolom jest 51 procent Brandenburczyków. I chociaż wciąż przeciwników kontroli granicznych jest więcej niż zwolenników to wyraźnie widać, że przewaga między tymi grupami nie jest duża.
Co ciekawe, zaledwie 12 procent ankietowanych stwierdziło, że było w jakiś sposób poszkodowanych z powodu przystąpienia Polski do strefy Schengen. Dwie trzecie badanych nie odczuło żadnych zmian, zaś aż 33 procent mieszkańców z regionu przygranicznego stwierdziło, że odczuło osobiste korzyści po otwarciu granic.
Kto najbardziej chciałby zamknięcia granicy polsko-niemieckiej? Okazuje się, że zwolenników takiego rozwiązania najłatwiej znaleźć wśród wyborców Alternatywy dla Niemiec (AfD) oraz wśród osób z niższym wykształceniem.