Grupie egipskich archeologów udało się znaleźć mumię „bardzo ważnej osoby” w jednym, z niezbadanych dotychczas grobowców w Luksorze. Informację na ten temat podało egipskie ministerstwo ds. zabytków starożytności.
Mumię znaleziono w jednym z dwóch grobowców, odkrytych jeszcze w latach 90-tych przez niemiecką archeolog Frederice Kampp. Obydwa pochodzą sprzed ok. 3,5 tysiąca lat i zlokalizowane są w nekropolii Dra Abu El-Naga położonej na zachodnim brzegu Nilu w pobliżu Świątyni Hatszepsut i Doliny Królów. Mumia niewątpliwie należała do zamożnej osoby, o czym świadczy zasobne wyposażenie grobu na które składa się m.in. wykonane z drewna maski pogrzebowe, naczynia, a także wiele drewnianych posągów, pochodzących prawdopodobnie z końca XVII dynastii egipskiej lub początku XVIII dynastii.
Rok 207 jest wyjątkowo dobry dla archeologów pracujących w Egipcie. Udało się im znaleźć sporo znamienitych artefaktów, a najważniejszymi spośród z nich, są ośmiometrowy pomnik Ramzesa II, znaleziony w błotnistej ziemi na przedmieściach Kairu, a także 17 nietkniętych mumii znalezionych w miejscowości Al-Minja w środkowym Egipcie. Warto zauważyć, że mumie te, podobnie jak dzisiejsza, znajdowały się w odkrytych wcześniej grobowcach, co może rodzić duże nadzieje dalszej penetracji znanych już grobowców.
Czytaj także: Poznań: Skarby pod Rynkiem. Archeolodzy odkrywają przeszłość miasta [WIDEO]
Znaleziska archeologiczne, są olbrzymią nadzieją dla Egiptu, który w ostatnich latach stracił swoją pozycję jako jeden z głównych celów turystycznych, co ma związek z tzw. „arabską wiosną”, która mocno zakłóciła spokój w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Jedną z głównych nadziei, na ponowne przyciągnięcie turystów, a co za tym idzie maksymalizację zysków, jest właśnie turystyka historyczna, którą pobudza każde takie znalezisko.