Szefowie 28 redakcji największych polskich mediów podpisali list do Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w sprawie planów ograniczania obecności dziennikarzy w Sejmie. Autorzy listu wskazują, że propozycje idące w kierunku ograniczenia swobody pacy dziennikarzy, fotoreporterów i ekip technicznych budzą sprzeciw przede wszystkim ze względu na wynikające z tego ograniczenie prawa obywateli do informacji.
O złożeniu listu do Marszałka Sejmu poinformowali jego inicjatorzy – przedstawiciele Press Club Polska. Dziś z inicjatywy Press Clubu został złożony list do Marszałka Sejmu w sprawie pomysłów ograniczania obecności dziennikarzy w Sejmie. List podpisało 28 szefów redakcji. Dziękujemy redaktorom naczelnym za solidarne wsparcie środowiskowe ponad podziałami. Dziękujemy także dziennikarzom parlamentarnym za pomysł i pomoc w skoordynowaniu akcji. Teraz czekamy na odpowiedź marszałka Kuchcińskiego – czytamy na Facebooku.
Czytaj także: W obronie prawdy historycznej. Walczymy o dobre imię cichociemnego i żołnierza NSZ, Leonarda Zub-Zdanowicza!
Jak piszą w apelu naczelni mediów, planowane przez marszałka Sejmu regulacje, według których dziennikarzom nie wolno byłoby swobodnie poruszać się po parlamencie „oznaczałyby ograniczenie prawa dziennikarzy do wykonywania zawodu, a co za tym idzie prawa opinii publicznej do informacji o pracach władzy ustawodawczej”. Jak podkreślają „obecny model – otwarty dla prasy i obywateli parlament – stał się symbolem wolności słowa” i „choć w ostatnim czasie podlegał modyfikacjom (np. ograniczenie obecności mediów w kuluarach) tym niemniej fundament, polegający na możliwie pełnym dostępie do posłów, nie tylko na galerii prasowej czy na konferencjach prasowych, pozostał nienaruszony”.
Pod listerm podpisało się 28 redaktorów naczelnych, w tym red. nacz. „Do Rzeczy” Paweł Lisicki, Krzysztof Jedlak z „Dziennika Gazety Prawnej”, Robert Feluś z „Faktu”, Krzysztof Wójcik z Forum Polskiej Agencji Fotografów, Tomasz Sakiewicz z „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, Jarosław Kurski z „Gazety Wyborczej”, Bartosz Węglarczyk z Grupy Onet, Tomasz Machała z Grupy Wirtualna Polska, Tomasz Sommer z „Najwyższego Czasu”, Tomasz Lis z „Newsweeka”, Tomasz Sygut z Nowa TV, Jerzy Baczyński z „Polityki”, Henryk Sobierajski z Polsat News, Paweł Fąfara z Polska Press, Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska, Rafał Porzeziński z Programu I Polskiego Radia, Tomasz Siemieniec z „Pulsu Biznesu”, Beata Piekarska z Radia Eska, Jarosław Paszkowski z Radia ZET, Marek Balawajder z RMF FM, Bogusław Chrabota z „Rzeczpospolitej”, Sławomir Jastrzębowski z „Super Expressu”, Wiktor Bater z Superstacji, Tomasz Terlikowski z Telewizji Republika, Kamila Ceran z TOK FM, Adam Pieczyński z TVN, Piotr Mucharski z „Tygodnika Powszechnego” i Jacek Pochłopień z „Wprost”.
Źródło: polsatnews.pl, dorzeczy.pl
Fot. Wikimedia/Piotr Drabik