Senat RP ustanowił rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko – Węgierskiej. Ma to związek z wydarzeniami w obu krajach z 1956 roku. Podobną uchwałę ma przyjąć polski Sejm, a także Zgromadzenie Narodowe Węgier.
Uchwała przyjęta przez wszystkich senatorów jest wyrazem pamięci dla 60. rocznicy wydarzeń z 1956 roku. W czerwcu 1956 roku w Poznaniu wybuchł bunt przeciwko władzy komunistycznej, zaś w październiku i listopadzie trwało powstanie na Węgrzech.
Dla uczczenia 60. rocznicy antykomunistycznego buntu w Poznaniu w czerwcu 1956 r. oraz 60. rocznicy powstania na Węgrzech w październiku i listopadzie 1956 r. Sejm i Senat RP oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier przekonane o szczególnym znaczeniu rocznicy dla wspólnej historii obu narodów ustanawiają rok 2016 rokiem solidarności polsko – węgierskiej
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
– głosi uchwała.
Po II wojnie światowej zarówno Polska jak i Węgry znalazły się pod jarzmem władzy komunistycznej sterowanej z Moskwy. W czerwcu 1956 roku w Poznaniu zaczęły wybuchać strajki, w których łącznie brało udział ok. 100 tysięcy osób. Protest został stłumiony przez 10 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego i w wyniku interwencji śmierć poniosło 57 protestujących. Jeszcze bardziej dramatycznie zakończyło się powstanie na Węgrzech, które trwało od 23 października do 10 listopada 1956 roku. Węgrzy próbowali uwolnić się od sowieckiej dominacji, ale powstanie zakończyło się interwencją armii radzieckiej, w sile ponad 30 tysięcy żołnierzy oraz ponad tysiąca czołgów. Szacuje się, że śmierć poniosło ok. 2,5 tysiąca osób, zaś ok. 13 tysięcy osób zostało rannych.
Pomimo panowania władzy komunistycznej, Polacy próbowali wesprzeć powstanie na Węgrzech. W Polsce zgłosiło się ponad 11 tysięcy krwiodawców i szacuje się, że na Węgry wysłano 44 tony lekarstw i materiałów pierwszej potrzeby.
Uchwała ustanawiająca rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko – Węgierskiej ma na celu upamiętnienie tamtych wydarzeń w ich 60. rocznicę.
Wzajemna solidarność i pomoc naszych narodów w 1956 r. stanowią szczególną wartość, którą należy wspólnie upamiętnić
– czytamy w uchwale.
Czytaj także: Będą mundury dla Żołnierzy Wyklętych