Zakończył się dwudniowy kongres Nowoczesnej. Opozycyjne ugrupowanie zaprezentowało swój program, nie zabrakło także krytyki Prawa i Sprawiedliwości. Ryszard Petru zapowiedział, że prezydent oraz premier nie unikną odpowiedzialności konstytucyjnej, w sytuacji przejęcia władzy przez jego ugrupowanie.
Podczas konwencji w Warszawie najważniejszym punktem było przyjęcie przez partię jej nowego programu politycznego. Lider Nowoczesnej zapowiedział, że jego formacja chce sprawnie zarządzanego państwa, czego przeciwieństwem mają być reformy PiS-u. Nowoczesna w swoim programie duży nacisk kładzie nie tylko na kwestie ustrojowe, ale także ekonomiczne i społeczne. Na pierwszy plan wybija się jednak zapis o „korekcie ustroju państwa”. Partia proponuje zmniejszenie kompetencji prezydenta i przekazanie większych uprawnień premierowi. Petru następująco motywował zwiększenie kompetencji szefa rządu:
Dzięki temu nikt nie będzie mógł blokować rządu i chować się przed odpowiedzialnością za czyimiś plecami
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Petru w swoim wystąpieniu postulował również ograniczenie do dwóch liczby kadencji posłów, a także organów wykonawczych samorządu terytorialnego: prezydentów, burmistrzów i wójtów. Rzeczniczka Nowoczesnej – Kamila Gasiuk-Pihowicz ujawniła z kolei proponowane przez ugrupowanie zmiany w trybie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Według posłanki, wyboru powinny dokonywać gremia prawnicze, a nie parlamentarzyści.
Najważniejszą zapowiedzią dwudniowego kongresu bez wątpienia jest jednak zapowiedź postawienia Andrzeja Dudy i Beaty Szydło przed Trybunałem Stanu. Petru zarzucił obojgu łamanie konstytucji i zapowiedział, że prezydent, ani premier nie unikną odpowiedzialności. Nowoczesna w swoim programie nie zapomniała także o sprawach ekonomicznych. Wezwano partię rządzącą do podjęcia działań mających na celu „rozruszanie gospodarki”. W programie zapisano natomiast tworzenie państwa przyjaznego przedsiębiorcom. Nowoczesna w dokumencie deklaruje także poparcie dla wzmocnienia wolnego rynku i mechanizmów konkurencji.
Inne postulaty dotyczące spraw gospodarczych to zwiększenie udziału samorządów w dochodach z podatku dochodowego (co ma pozwolić samorządom na lepsze realizowanie swoich zadań), likwidację przywilejów poszczególnych grup zawodowych oraz zmniejszenie zatrudnienia w administracji państwowej. Zapowiedziano także modyfikację programu „Rodzina 500+”, mającą wykluczyć z udziału w nim dzieci najbogatszych Polaków. W kwestiach społecznych Nowoczesna zobowiązała się do przywrócenia finansowania in vitro z państwowego budżetu oraz legalizację związków partnerskich.
Źródło: polskieradio.pl
Foto: YouTube/Nowoczesna