Kandydat na prezydenta Austrii – Norbert Hofer wyraził chęć wstąpienia tego kraju do Grupy Wyszehradzkiej, jeśli oczywiście zostanie wybrany na urząd. Miało to miejsce podczas poniedziałkowego spotkania z prezydentem Czech – Miloszem Zemanem.
Przypomnijmy, że w Austrii ma odbyć się powtórzona druga tura wyborów prezydenckich. Kontrkandydatem Hofera jest przedstawiciel Zielonych – Alexandr Van der Bellen. Powtórka miała odbyć się 2 października, jednak została ona przełożona. Wszystko przez złe koperty do głosowania. Pisaliśmy o tym tutaj.
Do sprawy możliwego dołączenia Austrii do grupy V4 odniósł się wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego – Ryszard Czarnecki, który podkreślił, że rozwijanie współpracy w ramach tego formatu było celnym posunięciem polskiego rządu:
Hofer prawdopodobnie wygra wybory prezydenckie. Jego głos jest o tyle ważny, że rośnie w siłę, czy to się podoba czy nie. Cała jego partia rośnie w siłę. To głos poważny, świadczący o tym, że pomysł nowych, polskich władz, aby reaktywować Grupę Wyszehradzką i zrobić z niej coś więcej niż piąte koło u niemieckiego wozu to pomysł dobry. Dzisiaj Grupa Wyszehradzka to realna struktura, realny punkt odniesienia, wokół której ogniskują się inne państwa nowej unii, Państwa Bałtyckie, Państwa Bałkańskie. Widać wyraźnie, że ten pomysł okazał się skuteczny. V4 staje się magnesem który przyciąga, co widać po Austrii. To dobry sygnał, bo Hofera można nie znosić, można mu wytykać różne rzeczy, łącznie z tym, że jego partia jest bardziej otwarta na Rosję niż reszta establishmentu austriackiego, ale trzeba widzieć w tym żółtą kartkę pokazywaną całej Unii Europejskiej, ale i bliskim kontaktom austriacko-niemieckim i Austrii z państwami zachodnimi, jak widać niewiele z tych kontaktów dla Austriaków wynika.
-stwierdził w rozmowie z Telewizją Republika.
Przedstawiciel Wolnościowej Partii Austrii znany jest ze sceptycznego podejścia do Unii Europejskiej. Zapowiedział także, że jeśli nic się nie zmieni w funkcjonowaniu wspólnoty, będzie starał się wyprowadzić Austrię z UE. O tej sprawie pisaliśmy tutaj.
Obecnie Grupę Wyszehradzką tworzą cztery państwa: Polska, Czechy, Słowacja i Węgry.
Źródło: telewizjarepublika.pl
Fot. Wikimedia/Nádvorník,