Scena polskiego kabaretu straciła jedną ze swoich legend. 15 grudnia br. w Poznaniu po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Bohdan Smoleń, legendarny członek kabaretu Tey, a także okazjonalnie aktor i piosenkarz. Miał 69 lat.
Bohdan Smoleń od ponad 40 lat bawił pokolenia Polaków. Jednak jego życie prywatne dalekie było od idylli. Pan Bohdan urodził się 9 czerwca 1947 roku w Bielsku (od 1951 roku Bielsko-Biała). Ukończył tamtejsze I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, a następnie zootechnikę na Akademii Rolniczej (dzisiaj Uniwersytet Przyrodniczy) w Krakowie w 1975 roku. W latach 1968-1977 występował w Kabarecie Pod Budą, którego był współzałożycielem (jego tradycje kontynuuje zespół Pod Budą z Andrzejem Sikorowskim na czele).
Kabaret Tey
Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania, gdzie współtworzył z nim legendarny kabaret Tey. Występował tam siedem lat. Wystarczy wspomnieć kultowy program „Z tyłu sklepu”, gdzie brawurowo wykonywał rolę Pani Pelagii. W 1981 roku na festiwalu w Opolu Smoleń otrzymał nagrodę Mister Obiektywu.
Po Teyu
Po odejściu z kabaretu Tey m.in. występował w duecie z Krzysztofem Krawczykiem, z którym wylansował kilka humorystycznych piosenek. Z Krzysztofem Jaślarem stworzył komedię antyczną „Wykopaliska”, w której zagrał m.in. z Andrzejem Zaorskim. W końcu lat 80. wycofał się ze sceny. Powodem była depresja po samobójstwach syna (miał 14 lat, powiesił się w 1988 roku), a rok później żony.
Powrót – flirt z disco polo
W latach 1995-1997 nagrał trzy humorystyczne płyty w nurcie disco polo. Kultową już piosenką jest „Ani be, ani me. ani kukuryku” (aluzja do słów Lecha Wałęsy do Aleksandra Kwaśniewskiego, kiedy to ten drugi spóźnił się na debatę prezydencką).
Aktor
Jako aktor zagrał m.in. w filmach Filip z konopii, Pan Kleks w Kosmosie, oraz epizodycznie w serialu 13 Posterunek. Sympatię widzów zyskał jako Listonosz Edzio w serialu Świat według Kiepskich (1999-2015).
Filantrop
W 2007 roku założył Fundację Stworzenia Pana Smolenia, która zajmuje się m.in. hipoterapią niepełnosprawnych dzieci. Pomagał, mimo, że sam potrzebował pomocy. Gigant, nie człowiek.
Życie prywatne
Smoleń od 1970 roku był żonaty z Teresą. Razem w prowadzili sklep zoologiczny w Poznaniu. Mieli trzech synów: Macieja (ur. 1973), Piotra (1974-1988) oraz Bartosa (ur. 1979). Samobójstwo drugiego z synów spowodowało rok później również samobójstwo żony artysty.
Choroba
Artysta chorował od 2008 roku. Miał zapalenie płuc, a także czterokrotnie doznawał udaru. Drugi z nich unieruchomił go w łóżku w 2015 roku, wtedy to musiał odejść z Kiepskich. W kwietniu tego roku z pwoodu ostatniego udaru utracił mowę ponownie i został sparaliżowany.
Artystę odznaczono m.in. srebrnym medalem Gloria Artis.
Źr.: Wikipedia; stopklatka.pl; filmpolski.pl
Fot.: Facebook.com/zloteprzeboje