Instytut Pamięci Narodowej (IPN) opublikował komunikat ws. zatrzymania w Moskwie dr hab. Henryka Głębockiego. Do zdarzenia doszło w piątek. Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej odczytali polskiemu historykowi decyzję zgodnie z którą musiał opuścić teren kraju w ciągu 24 godzin.
W niedzielę IPN opublikował komunikat ws. zatrzymania dr hab. Henryka Gębickiego. Pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego przebywał na terytorium Rosji od 14 listopada. Zajmował się badaniami zbiorów archiwalnych i bibliotecznych, które rozpoczął w 1993 roku. Przedmiotem jego zainteresowań były polsko-rosyjskie relacje w XIX-XX wieku.
IPN informuje, że historyk wygłosił na ten temat 2 wykłady otwarte „poświęcone losom Polaków oraz rocznicy ‘operacji polskiej’ NKWD w ramach Wielkiego Terroru w ZSRD 1937-1938.” Wykłady odbyły się w dniach 22 i 23 listopada w Instytucie Polskim w Petersburgu.
Czytaj także: Polskie MSZ protestuje w związku z wydaleniem historyka IPN z Rosji. Jak swoją decyzję tłumaczy Moskwa?
W piątek naukowiec został zatrzymany przez FSB. Funkcjonariusze odczytali decyzję z 21 listopada na podstawie której dr. hab. Głębocki został zobowiązany do opuszczenia granic Federacji Rosyjskiej w ciągu 24 godzin. Gdyby nie zastosował się do obowiązku, groziła mu deportacja.
24 XI 2017 r. #FSB Federacji Rosyjskiej zatrzymała w Moskwie dr. hab. Henryka Głębockiego, pracownika naukowego #UJ oraz krakowskiego oddziału #IPN, prowadzącego badania naukowe w archiwach rosyjskich. #Rosja #Moskwahttps://t.co/JfFkh7jPsq pic.twitter.com/roxMFsa9Cf
— IPN (@ipngovpl) 26 listopada 2017
IPN zauważył, że polskiemu historykowi nie przedstawiono merytorycznego powodu wydalenia. Ponadto rosyjska procedura nie przewiduje nawet możliwości odwołania się od decyzji. Osoba, która otrzymuje nakaz opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej ma zakaz ponownego wjazdu na teren tego kraju.
„Decyzja Federalnej Służby Bezpieczeństwa oznacza zablokowanie możliwości dostępu do archiwów w Rosji, niezbędnych dla kontynuowania badań prowadzonych przez dr hab. H. Głębockiego od niemal ćwierć wieku, poświęconych historii stosunków polsko-rosyjskich” – pisze IPN w komunikacie.