Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia w związku z sytuacją pogodową w Polsce. Alerty obowiązują w 10 województwach. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało specjalną instrukcję postępowania w czasie burzy. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i minimalizację sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.
IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla dziesięciu województw, obejmujących większość obszaru Polski. Meteorolodzy przewidują zjawiska powodujące zagrożenie zdrowia i życia oraz straty materialne.
W najbliższych dniach w całym kraju pojawiać się będą przelotne opady deszczu oraz burze (10-30 mm opadu) miejscami powodując zalania. Temperatura maksymalna wyniesie od 20 st. C na Nizinie Szczecińskiej do 24 st. C na Podkarpaciu. W porywach burzowych wiatr może osiągnąć do 80 km/h. Może wystąpić drobny grad do 2 cm.
Na godziny popołudniowe przypadnie szczytowa aktywność burzowa. Lokalnie grzmieć może także w porze nocnej.
Czytaj także: Co się dzieje, kiedy nad plażę nadciąga burza? Internauta opublikował zabawne nagranie [WIDEO]
Groźne burze mogą pojawić się w środę i czwartek na obszarze województwa lubelskiego. Podstawowym ich zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, które miejscami prowadzić mogą do podtopień.
Niespokojna aura cały czas utrzymuje się nad Polską, a IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed ulewami i burzami. Alerty obowiązują w 10 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, śląskim i małopolskim.
Według danych IMGW, najspokojniej ma być na Podkarpaciu, Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, a także w woj. lubuskim. Aktualną mapę ostrzeżeń i podstawowe zasady, których należy przestrzegać w czasie burz opublikowało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
We wtorek praktycznie w całym kraju może intensywnie padać (do 50 mm) i grzmieć. Podczas burz, #wiatr do 70 km/h. Według danych #IMGW, najspokojniej ma być na Podkarpaciu, Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, a także w woj. lubuskim. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa. #pogoda #burza pic.twitter.com/0PjPDmiXSV
— RCB (@RCB_RP) 17 lipca 2018
We wtorek ciśnienie będzie powoli spadać, warunki biometeo będą niekorzystne. Poprawy pogody możemy spodziewać się dopiero od czwartku. Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zaleca się śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań.