Na portalu meteoprognoza.pl opublikowane zostało nagranie, którego autor zarejestrował plażowiczów uciekających przed nadciągającą burzą. Przyspieszone tempo nagrania dało naprawdę zabawny efekt.
W ostatnim czasie pogoda rozpieszczała nas słońcem i wysokimi temperaturami. Lipiec to również okres urlopów. Wielu Polaków wybrało wypoczynek nad polskim morzem. Pogoda w naszym kraju bywa kapryśna – lubi zmieniać się nawet w ciągu kilku godzin.
Taka sytuacja spotkała turystów uchwyconych na nagraniu udostępnionym przez Macieja Czernickiego w grupie Informatorzy Pogodowi -Zachodniopomorscy Łowcy burz. Na filmie widzimy zbierające się nad plażą chmury, które zwiastują burzę. Możemy zaobserwować reakcję wypoczywających nad morzem urlopowiczów, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia plaży. Turyści masowo przemieszczają się w stronę miasta. „Wystarczył jeden grzmot w oddali” – komentuje autor nagrania.
Co się dzieje kiedy nad plażę nadchodzi burza? Świetne nagranie Macieja Czernickiego via @ZLB_Poland pic.twitter.com/63wlRKzOJM
— meteoprognoza.pl?? (@MeteoprognozaPL) 12 lipca 2018
Przed nami deszczowe dni i ochłodzenie. IMGW ostrzega przed burzami na terenie 11 województw
Temperatura maksymalna w czwartek będzie wahać się od 21 stopni C na zachodzie i północnym wschodzie do 25 stopni C na południu kraju. Na obszarze województwa lubelskiego prognozowane są burze. Lokalnie mogą mieć one gwałtowny charakter. Prawdopodobne są opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Pierwsze burze prognozowane są już w pierwszej części dnia, ale niewykluczone, że intensyfikacja procesów konwekcyjnych nastąpi popołudniu. Burzowa aura powinna utrzymać się nawet do godzin nocnych.
Chłodniej będzie nad morzem i w kotlinach górskich: od 18 stopni C do 20 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, głównie z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.
Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne. Poza burzami powieje wiatr słaby i umiarkowany.
IMGW ostrzega przed burzami
Ostrzeżenia IMGW obejmują cały obszar województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. IMGW informuje, że oprócz opadów deszczu możliwe są również burze.
Na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej opady mogą być dość intensywne (miejscami do 25 mm). Na Śląsku i w województwach wschodnich oprócz deszczu pojawią się także burze (do 15 mm opadu i porywy wiatru do 80 km/h). Temperatura maksymalna wyniesie od 19 st. C na Nizinie Szczecińskiej do 26 st. C na Podkarpaciu.
Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zaleca się śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.