15 sierpnia obchodzimy w naszym kraju Święto Wojska Polskiego. W tym roku świętowanie połączone jest z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości. A jak nasza armia prezentuje się na tle innych państw?
Wojsko Polskie składa się w tym momencie z pięciu rodzajów SIł Zbrojnych, w których łącznie służy 95,5 tysiąca zawodowych żołnierzy. Wśród nich można wymówić 57 tysięcy żołnierzy Wojsk Lądowych, 17,5 tysiąca z Sił Powietrznych, 8,5 tysiąca z Marynarki Wojennej, 2,5 tysiąca żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz 10 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Docelowo w piątym rodzaju Sił Zbrojnych RP ma służyć około 35 tysięcy żołnierzy.
Nie jest tajemnicą, że w dzisiejszych czasach niezwykle ważną częścią armii jest jej wyposażenie. Jeśli chodzi o Wojska Lądowe, wojsko ma do dyspozycji 1065 czołgów (w tym 249 Leopardów 2A5) oraz 2608 bojowych pojazdów opancerzonych, których dumą jest 734 Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak. Oprócz tego, w skład armii wchodzą 443 działa samobieżne, 72 artylerie holowane oraz 240 wyrzutni rakiet.
Również inne rodzaje Sił Zbrojnych mają się czym pochwalić. Posiadamy 466 samolotów wojskowych, 99 myśliwców, 258 samolotów transportowych oraz 227 śmigłowców. Dodatkowo, armia ma do dyspozycji 100 samolotów treningowych. Marynarka Wojenna nie posiada wprawdzie lotniskowców ani niszczycieli, jednak Wojsko Polskie ma 83 okręty, 2 fregaty, 20 okrętów transportowo-minowych i 4 okręty podwodne.
Wojsko Polskie na tle innych krajów
A jak to wygląda na tle innych państw? Jak wynika z rankingu Indeks Global Firepower, w 2018 roku Polska zajmuje 22 miejsce na świecie. Niepokojący może być fakt, że to o 3 miejsca niżej, niż w analogicznym zestawieniu rok wcześniej. Jeśli chodzi o państwa europejskie, zajmujemy szóste miejsce jeśli chodzi o potencjał militarny. Wyprzedzają nas Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy oraz Hiszpania. W rankingu światowym dominują Stany Zjednoczone, za nimi uplasowana jest Rosja, a następnie Chiny i Indie.
Polskie wydatki na obronność wynoszą 9,36 miliarda dolarów. To dużo na tle innych europejskich krajów, chociaż część państw znacznie nas wyprzedza w tym zakresie. Najwięcej w Europie na obronność wydaje Wielka Brytania (50 miliardów dolarów), dalej są Niemcy (45,2 miliarda), Francja (40 miliardów), Włochy (37,7 miliarda) oraz Hiszpania (11,6 miliarda).
Czytaj także: Liam Neeson o Bitwie Warszawskiej. Jest nowy spot PFN