Nowe badania holenderskich uczonych mogą zaskakiwać. Według nich bowiem, ludy prekolumbijskie na terenie Ameryki Południowej w znacznej mierze ukształtowały las amazoński.
Amazonia kojarzy się raczej z terenem nietkniętym w wielu miejscach ludzką stopą, gdzie przyroda rządzi się swoimi prawami, a człowiek w nią nie ingeruje. Tymczasem najnowsze badania holenderskich uczonych zmieniają trochę patrzenie na ten temat. Okazuje się bowiem, że w znacznej mierze dzisiejszy wygląd tego terenu został ukształtowany właśnie przez ludy prekolumbijskie.
Według badaczy, nieprzypadkowo przy znalezionych starych osadach z okresu prekolumbijskiego w dzisiejszej Ameryce Południowej można znaleźć składniki jedzenia czy materiałów budowlanych stosowanych właśnie przez te ludy. Naukowcy wzięli pod uwagę ponad tysiąc lokacji, porównując układ drzew i mapy archeologiczne, na których zaznaczone zostały prekolumbijskie osady.
Jeszcze jedną kwestią pozostaje fakt, że w dojrzałym lesie amazońskim dominują zdecydowanie gatunki, z których produkuje się choćby orzechy, acai czy gumę.
Dr Hans ter Steege stwierdził, że Amazonia przedstawia się inaczej, niż to wygląda na pierwszy rzut oka. – Amazonia nie jest jednak tak niedotknięta jak może wyglądać – powiedział.
Ustalenia najnowszych badań zbiegają się z wcześniejszymi. Według opublikowanych w 2013 roku wyników połowa amazońskich drzew należy do zaledwie 227 gatunków. Może to wskazywać na uprawę lub znaczny udział ludów prekolumbijskich w kształtowaniu dzisiejszej Amazonii.
Czytaj także: Największa katownia UB na Lubelszczyźnie wpisana do rejestru zabytków!