Ustawa dotycząca zmian w symbolach narodowych będzie gotowa w przyszłym roku. Ma zostać uchwalona w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Prace nad ustawą prowadzą Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Komisja Heraldyczna, która działa przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Według nieoficjalnych informacji, które przytacza „Rzeczpospolita”, zmianie ulegną barwy. Obecne, czyli jasnoszary i buraczany, zostały wprowadzone za czasów Polski ludowej. Autorzy ustawy chcą, by przywrócono te z dwudziestolecia międzywojennego – karmazyn i cynober.
Nowości pojawią się także w godle państwowym. Zostanie ono zapisane w grafice wektorowej, co ułatwi kopiowanie godła technikami drukarskimi i przeróbkę drukarską. Sam orzeł równie nie uniknie zmian. Chodzi głównie o koronę, w której brakuje prześwitów, a to heraldycy uważają za błąd.
Czytaj także: Tomasz Lis w niewybredny sposób skomentował zmiany w symbolach narodowych. \"Może krzyż z kaczką zamiast orła\
Brane jest pod uwagę umieszczenie krzyża w koronie. Nad tym trwają dyskusje, gdyż eksperci obawiają się, że wprowadzenie religijnego symbolu do godła państwowego doprowadzi do kontrowersji.
Wcześniej informowaliśmy o pracach nad nowym symbolem narodowym – Chorągiew Rzeczypospolitej. Symbol prezentowałby się w następujący sposób: na środku tkaniny barwy czerwonej znajdowałby się orzeł biały (godło RP) w obramowaniu wężyka generalskiego. Przysługiwałby prezydentowi naszego kraju.