Dziś wchodzi w życie nowa ustawa, mająca pomóc byłym działaczom opozycyjnym z okresu PRL. Przewiduje ona pomoc finansową dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Ustawa obejmuje działaczy opozycji antykomunistycznej, represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956 – 1989. Aby uzyskać status działacza opozycji, należy zwrócić się do kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. On potwierdza ten status na drodze decyzji administracyjnej, konsultując się wcześniej z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, czy dana osoba nie współpracowała z komunistycznymi organami bezpieczeństwa.
Pomoc ma objąć osoby ze szczególnie trudną sytuacją finansową. Mogą one liczyć na świadczenie w wysokości 400 zł miesięcznie, jeśli ich dochód nie przekracza 120 procent najniższej emerytury w przypadku gospodarowania samotnego, lub nie przekracza 100 procent najniższej emerytury na osobę w rodzinie. Świadczenie jest przyznawane na okres 12 miesięcy, ale w przypadku osób powyżej 67 lat, może zostać przyznane na okres 60 miesięcy, a nawet bezterminowo.
Czytaj także: Leszek Bubel w układzie. Materiał Fundacji LEXNOSTRA
Ustawa przewiduje również pomoc jednorazową w wyniku trudnej sytuacji materialnej lub zdarzeń losowych. Ponadto ma być przyznawana na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji. Przy marszałkach województw mają powstać wojewódzkie rady konsultacyjne, które będą opiniować wnioski o pomoc materialną. Opozycjoniści będą mieli prawo do legitymacji i odznaki honorowej, które będzie wydawał Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Czytaj także: Ten, który ujarzmił górali – ks. Józef Stolarczyk