Po raz ostatni euro było tak tanie względem dolara we wrześniu ubiegłego roku. W Polsce amerykańska waluta jest już warta 3,16 złotego. Duży wpływ na taki obrót spraw mają decyzje banków centralnych.
Podczas poniedziałkowych godzin porannych euro warte było 1,3207 dolara. Jeszcze taniej było w nocy, gdy cena euro powędrowała nawet poniżej 1,32 dolara. To najniższy poziom od września 2013 roku. Taka sytuacja ma również swoje odbicie w przypadku polskiej ceny amerykańskiej waluty. Obecnie za jednego dolara trzeba zapłacić 3,16 złotego.
Czytaj także: Polskie owoce trafią do USA?
Czytaj także: Independent Trader: Dolar - kupować czy sprzedawać?
Dolar rośnie od maja, a więc od momentu kiedy Europejski Bank Centralny zasugerował, iż możliwe jest poluzowanie polityki monetarnej. EBC przygotowuje się do skupu obligacji za świeżo wykreowane pieniądze, a także wprowadził ujemną stopę depozytową, natomiast odwrotne działania prowadzi amerykańska Rezerwa Federalna, która z miesiąca na miesiąc ogranicza dodruk pieniędzy.
Ze względu na powyższe dolara stale umacnia się, a przekonania inwestorów umocnione zostały przez wypowiedzi szefów EBC i Rezerwy Federalnej. Mario Draghi z EBC stwierdził, że „jest gotów do dalszego działania” natomiast Janet Yellen z FEDu wspomniała na temat terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych.
Źródło: Bankier.pl
Foto: Commons Wikimedia