Wśród pół tysiąca największych przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się 148 firm z naszego kraju. To wynik wyraźnie gorszy niż przed rokiem – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Lider zestawienia nie zmienił się. Podobnie jak 12 miesięcy temu pierwsze miejsce zajmuje PKN Orlen, który pomimo 5-procentowego spadku przychodów nadal o prawie 10 miliardów euro przewyższa firmę znajdującą się na drugiej pozycji – węgierski MOL. Podium zamyka czeska Skoda, która zanotowała lekki wzrost przychodów.
Czytaj także: PKO BP ze zgodą na Bank Hipoteczny
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Zsumowane przychody firm, które znalazły się w TOP 500 wynoszą 644,5 miliarda euro. Polskie przedsiębiorstwa mają w tej liczbie udział na poziomie 34 procent, a więc o 3 procent gorszy niż przed rokiem. Zmniejszyła się także sama liczba polskich firm w zestawieniu. Na poprzedniej liście było ich 171, a w tym roku już o 23 mniej.
Oprócz Orlenu w pierwszej dziesiątce znalazły się także Jeronimo Martins Polska, PGNiG, PGE oraz Lotos.
Największym pracodawcą w naszej części Starego Kontynentu była przed rokiem Poczta Polska, zatrudniająca wówczas 92 tysiące pracowników. W tym roku firma nie ujawniła danych na ten temat, dlatego też liderem pod względem ilości pracowników została ukraińska firma transportowa Donetska Zaliznytsya, która zatrudnia 62 tysiące osób. Miejsce niżej wylądował Kompania Węglowa w której pracuje w sumie 60 tysięcy osób.
Dziesiątkę największych pracodawców w regionie zdominowały oczywiście firmy z Polski oraz Ukrainy. Spośród naszych przedsiębiorstw oprócz Kompanii Węglowej znalazły się tam także Jeronimo Martins, PGE, PKP Polskie Linie Kolejowe oraz KGHM.
W przypadku pozostałych państw widać dużo większą ilość firm ukraińskich. Ich liczba w zestawieniu niemal podwoiła się w porównaniu z zeszłym rokiem i obecnie w TOP 500 jest aż 90 przedsiębiorstw zza naszej wschodniej granicy.
Pierwsza dziesiątka rankingu największych firm Europy Środkowo-Wschodniej:
1. PKN Orlen (Polska)
2. MOL (Węgry)
3. Skoda Auto (Czechy)
4. CEZ (Czechy)
5. Jeronimo Martins (Polska)
6. Energorinok (Ukraina)
7. Polskie Gazownictwo Naftowe i Górnictwo (Polska)
8. Polska Grupa Energetyczna (Polska)
9. Lotos (Polska)
10. Naftogaz (Ukraina)
Źrodło: Dziennik Gazeta Prawna
Foto: Commons Wikimedia