Najnowszy IBRiS dla „Rzeczpospolitej” pokazuje preferencje wyborcze przedsiębiorców. Z wyników badania może być zadowolona Koalicja Europejska, która zdecydowani wygrywa z PiS. Właściciele firm
ocenili też różne zmiany przepisów zgłaszane przez rząd.
W ramach badania IBRIS właściciele firm odpowiadali na pytania o preferencje polityczne i o to, jak w związku z nimi oceniają działania poszczególnych ugrupowań politycznych. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 19–21 marca na grupie 500 przedsiębiorców.
Jak zagłosują właściciele firm?
Z sondażu wynika, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego 39 proc. przedsiębiorców zagłosuje na Koalicję Europejską, 26 proc. na PiS, 8 proc. na Kukiz’15, 7 proc. na Wiosnę Roberta Biedronia, 4 proc. na Konfederację, 3 proc. na Polskę Fair Play Roberta Gwiazdowskiego i 2 proc. na Lewicę Razem.
Niemal siedmiu na dziesięciu właścicieli firm uważa, że polityka socjalna przyczyni się do wzrostu podatków. Rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko źle ocenia 55 proc. badanych, dobrze – 30 proc. Z kolei „trzynastka” dla emerytów ma 45 proc. negatywnych wskazań i 32 proc. pozytywnych.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Eurowybory odbywają się w krajach UE co pięć lat. Według ordynacji wyborczej z 1976 roku przeprowadza się je w pierwszym pełnym tygodniu czerwca, w okresie od czwartku do niedzieli. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskie.
Wybory posłów do PE w Polsce w 2019 roku odbędą się w niedzielę 26 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 52 spośród łącznej liczby 705 eurodeputowanych. Będą to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Główne zasady oraz pozycja prawnoustrojowa PE określono w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską, zaś szczegóły regulowane są na poziomie państw członkowskich. W Polsce regulacje prawne dotyczące wyłaniania składu PE zawarto w Kodeksie wyborczym.
Ostatnie wybory posłów do europarlamentu w Polsce odbyły się w 2014 roku. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych.
Źródło: „Rzeczpospolita”, dorzeczy.pl, wMeritum.pl