Ministerstwo Rozwoju doprecyzowało, jakiego typu obiekty mogą być otwarte w galeriach handlowych. Resort wydał specjalny komunikat uwzględniający między innymi apel Polskiej Rady Centrów Handlowych.
Większość sklepów w galeriach handlowych w całej Polsce jest obecnie zamknięta. Ma to oczywiście związek z pandemią koronawirusa i wprowadzonym w naszym kraju stanem epidemii. Czynne jest jedynie część sklepów i lokalów usługowych. Jakie? Doprecyzowało to Ministerstwo Rozwoju w odrębnym komunikacie.
Komunikat to reakcja na postulaty Polskiej Rady Centrów Handlowych. „Od momentu ukazania się pierwotnego rozporządzenia otrzymywaliśmy setki zgłoszeń od najemców i wynajmujących w obiektach handlowych z prośbą o pomoc w ich doprecyzowaniu. Dlatego też Polska Rada Centrów Handlowych zaproponowała rządowi zmianę zapisów na listę zamkniętą uwzględniającą prośby nie tylko przedsiębiorstw zrzeszonych w PRCH, ale także konsultacje z Izbą Wydawców Pracy czy Polskim Związkiem Przemysłu Kosmetycznego” – poinformował Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH.
Ministerstwo Rozwoju w specjalnym komunikacie doprecyzowało, jakie branże mogą działać obecnie w galeriach handlowych. „Są to: branża spożywcza, kosmetyczna, z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania, artykułów toaletowych i środków czystości, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, artykułów remontowo-budowlanych, prasowa, artykułów dla zwierząt, paliw” – czytamy w komunikacie.
Resort zaznaczył, że na terenie galerii handlowych mogą być również świadczone usługi medyczne, ubezpieczeniowe, pocztowe, bankowe i pralnicze. Możliwe jest też świadczenie usług gastronomicznych, jednak tylko w zakresie dowozu, nie ma możliwości zamawiania jedzenia „na wynos”. Możliwość działania na terenie galerii utraciły również tzw. wyspy handlowe.
Czytaj także: Był pijany i skłamał, że ma koronawirusa. Teraz odpowie przed sądem
Źr.: Ministerstwo Rozwoju