Przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, czyli oddolnej inicjatywy, która – jak twierdzą jej twórcy – jest reakcją na ostatnie decyzje polityków PiS, wystosowali list do prezydenta Andrzeja Dudy. Apelują w nim do głowy państwa o przyjęcie ślubowania od trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Z zadaniami powierzonymi Panu Prezydentowi wiąże się wielka odpowiedzialność. Obejmując swój Urząd, złożył Pan wobec Zgromadzenia Narodowego przysięgę, w której solennie przyrzekł, że dochowa wierności postanowieniom Konstytucji. Bez ich przestrzegania nie może bowiem realizowana być wolność rozumiana jako wartość, która przynależna jest wszystkim ludziom – bez względu na wyznanie, przekonania, przynależność etniczną czy sposób życia. Odpowiedzialność, która na Panu Prezydencie spoczywa jest zatem przeogromna. Nie bez powodu Jan Paweł II, w swoim liście do Ronalda Reagana, napominał, że „wolność jest przymiotem nader delikatnym”. Dlatego też nadużywanie władzy, wprowadzanie w błąd opinii publicznej lub „jedynie zmniejszenie czujności”, mogą „narazić na niebezpieczeństwo dziedzictwo ludzi wolnych.
– piszą w liście członkowie KOD-u.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
(…) wzywamy Pana Prezydenta do wypełnienia obowiązku nałożonego ustawą o Trybunale Konstytucyjnym i przyjęcia ślubowania od trzech sędziów, którzy w chwili obecnej powinni już wypełniać swoje obowiązki orzecznicze.
– apelują w jego dalszej części.
Całość TUTAJ.
Czym jest KOD?
Komitet Obrony Demokracji powstał… na Facebooku. Jego założyciele twierdzą, że jest to odpowiedź na działania PiS.
Widzimy co dzieje się w Sejmie RP. Demokracja jest gwałcona! Na naszych oczach. Z cynicznym i złośliwym uśmiechem na twarzy trwa demontaż instytucji demokratycznych stojących na straży porządku prawnego i praw człowieka.
– czytamy na stronie internetowej Komitetu.
KOD, jako swój symbol, przedstawia opornik. Jak podaje portal Onet.pl jest to „świadome nawiązanie do czasów PRL, kiedy opozycjoniści, nosząc je w klapach marynarki, wyrażali swój sprzeciw wobec ówczesnych władz”.
Źródło: komitetobronydemokracji.pl, Onet.pl
Fot. YouTube/prezydent.pl