Prokurator generalny USA, szef FBI oraz przedstawiciel rządowej agencji IRS przedstawili wyniki śledztwa ws. korupcji w FIFA. Z raportu można dowiedzieć się o tym, że w całą sprawę zamieszanych jest 14 osób, a łączna kwota przyjętych korzyści majątkowych wynosi 150 milionów dolarów.
Są to wyniki śledztwa, jakie prowadziło FBI od dłuższego czasu. Korupcja, o której mowa, związana jest z wyborami prezydenta FIFA z 2011 roku, organizatorem Mistrzostw Świata w 2010 roku oraz kontraktem pomiędzy Brazylią, a firmą Nike podczas mundialu w 2014 roku. W tej sprawie w środę do sądu feudalnego w Nowym Jorku wpłynęło oskarżenie na 14 osób związanych z federacją. Akt zawiera 47 zarzutów wobec nich postawionych.
Oskarżeni wzbogacali się w nieuczciwy sposób i skorumpowali biznes światowego futbolu. Szkodzili piłce nożnej, załatwiając własne interesy. Oskarżenia dotyczą przekupstw, okupów i haraczy. Ci oskarżeni, którzy przyznali się do winy, zgodzili się zrzec 150 milionów dolarów, jakie przyjęli z nielegalnych transakcji. Wszyscy oskarżeni nadużywali systemu USA i łamali amerykańskie prawo. Pociągniemy ich do odpowiedzialności.
Czytaj także: 25 lat III RP - oblicza afery FOZZ
– powiedziała prokurator generalny – Loretta Lynch.
Ważnym aspektem jest korupcja dotycząca wyborów prezydenckich FIFA. Nie wiadomo, czy w całą sprawę nie jest zamieszany Sepp Blatter. Jak na razie FBI nie zamierza udzielać więcej informacji, gdyż śledztwo wciąż trwa.
„Federalni” postanowili rozpocząć dochodzenie w sprawie korupcji, ponieważ okazuje się, że większość transakcji było przeprowadzane właśnie na terenie Stanów Zjednoczonych. Ponadto pieniądze miały być przelewane przez amerykańskie banki. Z tego powodu 14. oskarżonych otrzymało ekstradycję do USA, gdzie zostanie im wytoczony proces.
Co ciekawe, pierwsze informacje o nielegalnych korzyściach majątkowych sięgają już roku 1991. Ostatnim przypadkiem korupcji jest związana z Złotym Pucharem CONCACAF, gdzie łapówki stanowiły 66% kwoty organizacji całego turnieju.
Lista oskarżonych o korupcję:
Jeffrey Webb – wiceprezydent FIFA, członek komitetu wykonawczego, prezydent CONCACAF oraz związku piłkarskiego Kajmanów
Eduardo Li – członek komitetu wykonawczego FIFA oraz CONCACAF, prezydent kostarykańskiej federacji piłkarskiej
Julio Rocha – szef rozwoju FIFA. Były członek środkowoamerykańskiej unii piłkarskiej oraz prezydent federacji Nikaragui
Costas Takkas – attache prezydenta CONCACAF
Jack Warner – były wiceprezydent FIFA i członek komitetu wykonawczego, prezydent CONCACAF oraz specjalny doradca federacji Trynidadu i Tobago
Eugenio Figueredo – wiceprezydent FIFA i członek komitetu wykonawczego. Były prezydent CONMEBOL (południowoamerykańska federacja piłkarska) oraz prezydent urugwajskiej federacji
Rafael Esquivel – członek komitetu wykonawczego CONMEBOL oraz prezydent wenezuelskiej federacji piłkarskiej
Jose Maria Marin – członek komitetu organizacyjnego turniejów piłkarskich na igrzyskach olimpijskich. Były prezydent brazylijskiej federacji piłkarskiej
Nicolas Leoz – były członek komitetu wykonawczego FIFA oraz prezydent CONMEBOL