Dotychczas to raczej zagraniczni przedsiębiorcy przejmowali nasze firmy. Od pewnego czasu coraz częściej dowiadujemy się o tym, że to przedsiębiorcy z Polski kupują zagraniczne spółki. Ostatnio ważnej transakcji dokonała m.in. firma Intive – informuje o tym „Gazeta Polska Codziennie”.
Polska firma Intive zajmuje się m.in. szeroko rozumianymi usługami programistycznymi. Z racji dynamicznego rozwoju w tym sektorze i popytu, przedstawiciele już przed rokiem zapowiadali inwazję za granicę. W planach była Europa i Ameryka Północna. Ostatnio okazało się, że osiągnęli kolejny sukces w swojej zagranicznej ekspansji.
Jak informuje „Gazeta Polska Codziennie” Intive przejęła niemiecką spółkę INTENCE. Tym samym to właśnie programiści pracujący dla polskiej firmy będą zajmowali się opracowywaniem zintegrowanego oprogramowania dla nowych modeli największych marek samochodowych świata.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
„Przejęcie oznacza dla nas otwarcie furtki na niemiecki rynek samochodowy. Wraz z firmą INTENCE przejmujemy również jej kontakty z takimi markami jak Audi, Volkswagen, BMW czy Porsche” – powiedział Sebastian Łękawa z firmy Intive.
Nie jest tajemnicą, że w niektórych branżach polscy biznesmeni radzą sobie świetnie. Wystarczy wspomnieć nasz koncern spożywczy z Wadowic – Maspex. Obecnie jest to jeden z największych producentów żywności w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma w ciągu ostatnich kilkunastu lat przejęła wielu producentów żywności z Bułgarii, Rumunii, Rosji i Węgier.
Podobnie wygląda sytuacja polskiej firmy informatycznej (producenta oprogramowania) Asseco. Przedsiębiorstwo to od 2004 roku rozpoczęło przejmowanie zagranicznych spółek z branży. Wśród ich „zdobyczy” znalazły się firmy ze Słowacji, Turcji, Izraela, Bułgarii, Chorwacji i wielu innych. Asseco dorobiło się przydomku: „polski Microsoft”. Nic dziwnego, bo zatrudnia już ponad 20 tys. osób.
Również polski producent kabli Tele-Fonika Kable, ma się czym pochwalić. Firma zdecydowała się na przejęcie JDR Cable System. To dostawca kabli podmorskich mający siedzibę w Wielkiej Brytanii.
Przykładów na to, że przedsiębiorcy z naszego kraju odnoszą sukces za granicą jest coraz więcej i nam nie pozostaje nic innego jak życzyć, by ten trend się utrzymał.
Czytaj także: W jednym ze sklepów w Polsce zrezygnowano z cen w groszach. Jak reagują klienci?