Zdaniem jednego z dzienników, na który powołuje się portal radiomaryja.pl, Ministerstwo Skarbu podjęło decyzję o wznowieniu programu wydobycia gazu łupkowego. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu poddany pod konsultacje międzyresortowe ma zostać projektu ustawy węglowodorowej.
Zadaniem przygotowywanej ustawy byłoby uproszczenie poszukiwania, rozpoznawania, wydobywania i przesyłania węglowodorów. Propozycja Ministerstwa Skarbu Państwa dotyczy również wciągnięcia podobnych projektów na listę inwestycji publicznych. Prawdopodobnie dojdzie także do przyspieszenia procedury wydawania decyzji, opinii i pozwoleń.
Działania ministerstwa z radością przyjmuje prof. Mariusz Orion Jędrysek. Były główny geolog kraju twierdzi, iż rzeczą niezbędną jest wprowadzenie uproszczeń w kwestii wydobycia gazu łupkowego. Dodał również, że w takim samym stopniu należy zadbać o ochronę naszych interesów. Poseł Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył jednocześnie, że dzisiejsza próba wprowadzania udogodnień, to pokłosie wcześniejszych komplikacji, których głównymi inicjatorami byli przedstawiciele rządu PO-PSL.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Rozpoczęliśmy wydawanie koncesji na poszukiwanie gazu i ropy w łupkach w 2007 r. przygotowując się wcześniej. Rozwiązania prawne były bardzo proste. PO to skomplikowało, zniszczyło, wydało wszystkie koncesje. Utraciliśmy kij i marchewkę w sensie możliwości wydawania koncesji i kontrolowania przedsiębiorców. Dzisiaj ryzyko inwestycyjne jest podniesione bardzo wysoko, znacznie wyżej niż wtedy, kiedy oddawaliśmy stery rządu w 2007 r. To jest główną przyczyną. Jeśli ryzyko będzie obniżone, jeśli te rozwiązania obniżą ryzyko inwestycyjne, to wtedy bardzo łatwo będzie można udokumentować złoża. My tego nie zrobimy bez obcego kapitału.
– stwierdził prof. Mariusz Orion Jędrysek.
W ciągu kilku ostatnich lat Ministerstwo Środowiska udzieliło pozwolenia na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce około 100 przedsiębiorstwom. Wśród nich znalazły się m.in. Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. Po jakimś czasie część z nich opuściła jednak nasz kraj.
Na dzień dzisiejszy liczba odwiertów przeprowadzonych na terenie naszego państwa wynosi 60. W 2014 roku ma przekroczyć 80.
źródło: radiomaryja.pl
Fot. Wikimedia/Karol Karolus