Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o lasach. Wątpliwości i niepokój rolników może budzić fakt, że nowe przepisy przewidują, iż państwo uzyska możliwość pierwokupu lasów prywatnych, a nawet będzie miało prawo do ingerencji w ich cenę.
Według szacunków resortu, około 2 miliony hektarów lasów w Polsce należy do prywatnych właścicieli. Jest to 1/5 całości polskich gruntów leśnych. W myśl nowej ustawy państwo, a konkretniej Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, uzyska prawo pierwokupu przeznaczonych do sprzedaży lasów prywatnych. Projekt zakłada, iż instytucja państwowa uzyska możliwość wykupu lasu po cenie, jaką dotychczasowy właściciel ustalił z nabywcą. W sytuacji, gdy nadleśnictwo uzna jednak, iż zbywający zawyżył cenę w porównaniu do określonej przez rzeczoznawcę wartości rynkowej, Lasy Państwowe będą miały prawo wystąpienia do sądu, aby ten ustalił cenę. Do czasu wyroku, sprzedaż gruntów komukolwiek będzie zablokowana.
W praktyce nowe przepisy mają wyglądać następująco: po dogadaniu warunków sprzedaży, zbywca wraz z nabywcą podpisują u notariusza umowę warunkową, w której zawierają ustaloną cenę transakcji. Po jej zawarciu, notariusz będzie zobowiązany powiadomić najbliższe nadleśnictwo, które z kolei w ciągu miesiąca będzie mogło zablokować transakcję i zadecydować o skorzystaniu z prawa pierwokupu. Wydłuży to więc czas trwania transakcji oraz wprowadzi niepewność, zwłaszcza dla zainteresowanych kupnem lasów prywatnych nabywców.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Proponowana ustawa zakłada także, iż Lasy Państwowe będą miały prawo wykupu lasu nabytego na drodze darowizny, w wyniku orzeczenia sądowego czy też postępowania egzekucyjnego. Zmiana ustawy nie dotyczy natomiast darowizny w gronie najbliższej rodziny. Zdaniem pomysłodawców, zaostrzenie przepisów ma służyć zapewnieniu przez państwo powiększania areałów zasobów leśnych. Ministerstwo, wprowadzając nowelizację, chce także zablokować możliwość wykupu gruntów leśnych przez cudzoziemców, co może umożliwić przypadający na 1 maja bieżącego roku koniec tzw. okresu ochronnego, w którym obcokrajowcy nie mogli, bez zgody rządu, kupować w Polsce ziemi. Zmiana ustawy jest kolejnym krokiem mającym w teorii chronić polską ziemię przed spekulantami, po przyjętym niedawno przez rząd projekcie, bardzo mocno ograniczającym obrót ziemią prywatną.
Czytaj także: Rządowy projekt regulujący obrót ziemią na posiedzeniu rządu
Mimo takich tłumaczeń, zarówno rolnicy, jak i eksperci prawni mają co do ustawy wątpliwości. Ogranicza ona bowiem nienaruszalność własności prywatnej, a także utrudnia swobodę inwestycji. Mimo tego, rząd nie zamierza się z projektu wycofywać – dobiegają końca krótkie, bo tylko siedmiodniowe, konsultacje społeczne w tej sprawie. Co ciekawe, projekt nie został wysłany do konsultacji organizacjom rolniczym, mimo, że to ich członkowie najbardziej odczują skutki nowelizacji. Ustawa będzie miała wejść w życie już 14 dni po jej przyjęciu przez parlament. Resort środowiska chce, aby zdążyć z tym już do 1 maja. Według nowych zapisów, corocznie Lasy Państwowe będą mogły przeznaczyć 10 milionów złotych na wykup prywatnych lasów.
Źródło: money.pl
Foto: wikicommons