Ponad 11 milionów złotych pozyskało Muzeum Tatrzańskie na odrestaurowanie obiektów i odnowienie ekspozycji. Poza tym instytucja ma w planach digitalizację części swoich zasobów.
O dofinansowaniu i planach poinformowała na konferencji prasowej Anna Wende-Surmiak, dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego. – Pozyskaliśmy fundusze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w kwocie prawie 9 milionów złotych na remonty naszych muzealnych obiektów, mieszczących się w zabytkowych drewnianych willach witkiewiczowskich. Dostaliśmy też gwarancje od naszego organizatora, czyli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego na kwotę 2 milionów złotych jako wkład własny muzeum w tym projekcie – powiedziała.
Najważniejszy remont będzie dotyczył słynnej willi Koliba, która stanowi pierwsze dzieło architektoniczne Stanisława Witkiewicza. Budynek zostanie odnowiony, a wnętrze dostosowane do standardów muzealnych. Ponadto w budynku mają powstać dwie nowe wystawy stałe. – Chcemy zrobić dwie dodatkowe stałe wystawy w Kolibie. Jedna z nich to wystawa historii stylu zakopiańskiego, opowiadająca jak powstał ten styl, co inspirowało Stanisława Witkiewicza do jego wykreowania, jak ten styl się rozwijał i jak prezentuje się na tle innych stylów narodowych. Druga to wystawa biograficzna o samym Stanisławie Witkiewiczu – powiedziała Anna Wende-Surmiak.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Drugim budynkiem, którym zajmie się Muzeum Tatrzańskie, będzie odnowiona niedawno willa Oksza. Tam ma zostać dodana winda, by ułatwić zwiedzanie osobom niepełnosprawnym, oraz nowe sale wystawowe. – Chcemy zrobić dużą przestrzeń, którą będziemy mogli dzielić ściankami działowymi, tak, żeby dostosować budynek do wystaw czasowych – mówiła dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego.
Instytucja pozyskała również 400 tysięcy złotych na cyfryzację swoich zasobów. – Chcemy udostępnić część naszego archiwum fotograficznego oraz kilka najstarszych druków z archiwum muzealnego i z naszej biblioteki. Pozyskaliśmy dzięki funduszom sprzęt czyli m.in. profesjonalne skanery – dodała Anna Wende-Surmiak.
Czytaj także: Meksyk: Spadek poziomu wody odsłonił 400-letni kościół! [WIDEO]