Niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung opublikował sondaż przedstawiający poparcie dla unijnego programu rozdziału uchodźców przedostających się do Europy. Autorzy wnioskują na jego podstawie, że przytłaczająca większość państw członkowskich UE jest zwolennikami polityki relokacji. Przeciwko zagłosowali obywatele Polski, Czech i Wielkiej Brytanii. Co z Węgrami?
Niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), opublikowała sondaż przedstawiający stosunek obywateli do relokacji. W badaniu zapytano obywateli 15 państw europejskich (13 z UE, Szwajcarię i Norwegię) o stosunek do proporcjonalnego rozdziału uchodźców. Według wyników większość obywateli państw UE popiera taki plan – przeciwko zagłosowali jedynie Polacy, Czesi oraz Brytyjczycy.
Ponadto autorzy sondażu zapytali respondentów czy są zwolennikami przyjmowania uchodźców tylko i wyłącznie w ich państwie. Tutaj wynik był z góry przewidywalny. Pytani zgodnie odrzucili taką opcję, największe poparcie dla tego pomysłu znalazło się wśród Hiszpanów (25 proc.).
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Niemcy twierdzą, że pozytywne wyniki zaskoczyły nawet twórców ankiety a także unijnych polityków, którym przedstawiono sondaż. Jeden z komentatorów z którym rozmawiał FAZ uważa, że wyniki sondażu ukazują chęć większości Europejczyków do pomocy innym ludziom. Jednak w przypadku uchodźców trudno w Europie o jednomyślność.
Zdecydowanie przeciwni relokacji są obywatele Polski (34 proc. zwolenników przyjmowania uchodźców), Wielkiej Brytanii i Czech (po 30 proc.). W badaniu dziwi brak Węgrów, wśród przeciwników. Zgodnie z danymi FAZ poparcie dla programu proporcjonalnego rozdziału uchodźców wynosi 75 proc. Wyniki mogą jednak zdziwić samych Węgrów, bo jak podaje polsatnews.pl kilka dni temu w dzienniku „Magyar Ideok” aż 87 proc. obywateli Węgier opowiedziało się za odrzuceniem obowiązkowych kwot migrantów.
Z kolei jeden z ostatnich sondaży przeprowadzony wśród Polaków przedstawiał podobne dane do FAZ. W badaniu przeprowadzonym w połowie czerwca przez IBRIS na pytanie „Czy jesteś za przyjęciem uchodźców w ramach systemu relokacji UE?” większość badanych odpowiedziało negatywnie. „Za” było 36,6 proc. „Przeciw” ponad 60 proc.