Ukazał się kolejny numer kwartalnika „Kwarta” wydawanego przez Fundację Niepodległości. W pierwszym numerze w 2016 pojawia się tematyka, która będzie obecna na łamach kwartalnika przez cały rok. Rok 2016 został uchwałą sejmową ogłoszony Rokiem Cichociemnych.
Stąd też ten numer otwiera fragment książki Józefa Żbika „Pierwszy skok”, której pierwsze wydanie ukazało się w Londynie w 1946, a teraz mamy dostęp do II wydania. Fragment książki poprzedza wstęp Bogdana Rowińskiego prezesa Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Kolejne artykuły przybliżają nam kilka epizodów związanych z cichociemnymi. Artykuł autorstwa prof. Tomasza Panfila i Anny Pietrzak opisuje dramatyczne okoliczności operacji „Most I” czyli lądowania samolotu alianckiego w okupowanej Polsce w miejscowości Matczyn. Marek Jedynak opisuje akcję oddziałów AK dowodzonych przez cichociemnego mjr Jana Piwnika ps. „Ponury” na pociąg pod Wólką Plebańską Iwona Pogorzelska przedstawia sylwetkę cichociemnego Stanisława Mateusza Wintera walczącego z Niemcami w ramach wileńskiej AK, a zamordowanego przez UB w czerwcu 1945 roku.
Redakcja „Kwarty” włączyła się w ogólnopolską dyskusję na temat nazwy żołnierzy antykomunistycznego podziemia – „Wykleci czy Niezłomni”. W kolejnych numerach będą publikowane głosy w tej dyskusji. W tym numerze prezentowane są wypowiedzi: prof. Tomasza Panfila z KUL, Sławomira Górskiego – reżysera filmów dokumentalnych, i Przemysława Jaśkiewicza – członka zarządu Fundacji Niepodległości.
Czytaj także: W obronie prawdy historycznej. Walczymy o dobre imię cichociemnego i żołnierza NSZ, Leonarda Zub-Zdanowicza!
Tradycyjnie do numeru „Kwarty” została dołączona płyta DVD z filmem Dariusza Walusiaka „Wspomnienie o Łukaszu Cieplińskim”. I z osobą ppłk. Łukasza Cieplińskiego związany jest kolejny blok artykułów. Piszą w nim Zbigniew K. Wójcik i Dariusz Walusiak.
Kolejne artykuły związane są z obchodzoną w tym roku 1050. rocznicą chrztu Polski. Profesor Marek Kazimierz Barański przedstawia powody i konsekwencje przyjęcia chrztu. Piotr Gawryszczak opisuje peregrynację obrazu jasnogórskiego na Lubelszczyźnie w ramach obchodów milenijnych w 1966. Związany z tą tematyką jest również artykuł Janusza Stefaniaka o postawie duchowieństwa lubelskiego wobec systemu komunistycznego w latach 1944-1956. Ojciec profesor Roland Prajs przybliża powstańcze dzieje Adama Chmielowskiego znanego bardziej jako Brat Albert.
Na łamach „Kwarty” przedstawiona jest również postać kresowego kombatanta Weroniki Sebastianowicz. Leszek Żebrowski pisze o Powstaniu Czortkowskim, Rafał Drabik pisze o największej na okupowanych ziemiach polskich pacyfikacji Borowa. Przemysław Jaśkiewicz recenzuje książkę Marty Kwaśnickiej „Jadwiga”.
„Kwarta” 1(18)/2016, Fundacja Niepodległości