Państwa regionu obniżają podatki. „Już dziś obserwujemy przenoszenie wielu firm do Czech”

W krajach regionu Europy Środkowej z nadejściem nowego roku weszło w życie wiele zmian, które dobrze rokują dla gospodarki. Obniżki podatku dochodowego od firm stają się wyraźnym trendem. Jednocześnie w kilku państwach zaczynają obowiązywać, podobnie jak w Polsce, ostrzejsze przepisy służące uszczelnianiu wpływów z VAT. 

Rumunia zniosła ponad setkę różnych drobnych danin i po raz kolejny obniżyła VAT – tym razem do 19 proc. Na Węgrzech doszło do znaczącej obniżki podatku dochodowego od przedsiębiorstw. Stawka CIT spadła do zaledwie 9 proc., osiągając jeden z najniższych poziomów na naszym kontynencie. Budapeszt zredukował też stawki na ubezpieczenie społeczne – z 27 do 22 proc. Na mniejszą redukcję CIT – z 22 do 21 proc. – zdecydowała się z kolei Słowacja.

Eksperci podatkowi wskazują, że Polska nie może wobec takich zmian pozostać obojętna. Już dziś obserwujemy przenoszenie wielu firm np. do Czech. Tam fiskus ma bardziej wyrozumiałe podejście do biznesu, zwłaszcza do firm, które dopiero rozpoczynają biznes – wskazuje Maciej Szymik, doradca podatkowy ze Śląska, gdzie zjawisko ucieczki biznesu za południową granicę jest powszechne.

Józef Banach, doradca podatkowy w kancelarii InCorpore, zwraca uwagę, że państwa naszego regionu, konkurując o inwestycje np. z Niemcami, nie mają już atutu w postaci znacząco tańszej siły roboczej. Pozostają nam podatki. Niestety, zmiany fiskalne w ostatnich latach w Polsce były powodowane raczej doraźnymi potrzebami budżetowymi niż chęcią korzystnej zmiany całego systemu. A przecież z Polski do Rumunii nie jest tak daleko i przedsiębiorcy z niektórych branż mogą przenieść tam swoje siedziby – podkreśla.

Od 1 stycznia w Polsce wprawdzie również doszło do obniżki CIT z 19 do 15 proc., ale tylko dla niewielkiej części małych firm działających w formie osób prawnych. Inne zmiany są obliczone raczej na uszczelnienie systemu VAT. Jak zauważa Marcin Sidelnik, doradca podatkowy i dyrektor w firmie doradczej PwC, pojawiły się także zmiany związane z elektronicznymi kontrolami przedsiębiorców. Efektywność tych rozwiązań zależy również od stosowania ich w praktyce przez urzędników administracji podatkowej, która ma być od 1 marca zreformowana – podkreśla Sidelnik.

Źródło: msn.com