Sobotnia uroczystość ślubna księcia Harrego i aktorki Meghan Markle jest szeroko komentowana na całym świecie. Uwagę przykuł m.in. piękny welon panny młodej, który, jak się okazuje, kryje za sobą coś więcej niż tylko okazałe dopełnienie stylizacji. Pojawiły się na nim 53 kwiaty symbolizujące każde z państw tworzących wspólnotę narodów. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” badacz ceremoniału królewskiego Janusz Sibora stwierdził, że może być to przyczyną skandalu dyplomatycznego.
Jak tłumaczy historyk, wszystkie państwa zrzeszone we Wspólnocie Narodów powinny wyrazić pisemną zgodę na użycie takiej symboliki. „Wszak welon zawiera w sobie neokolonialne reminiscencje z epoki wiktoriańskiej połączone z planem reanimacji Wspólnoty Narodów” – argumentuje.
„Pojawia się pytanie, czy w chwili przygotowywania sukni odbyły się stosowne konsultacje” – podkreśla Janusz Sibora.
Jeżeli nie doszło do konsultacji oznacza to zdaniem historyka, że „mielibyśmy do czynienia z dyplomatycznym skandalem”. Janusz Sibora podkreśla przy tym, że wątpi, iż państwa takie jak Indie czy Pakistan „bez głosu sprzeciwu zaakceptują takie manifestacje polityczne”.
Wspólnota narodów to międzynarodowa organizacja, która powstała w 1931 roku, gdy przyjęty został Statut Westministerski. Zrzesza ona obecnie niepodległe kraje, z których większość była w ubiegłych wiekach częścią brytyjskiego imperium kolonialnego. Część z nich to dawne dominia brytyjskie. Część państw członkowskich Wspólnoty Narodów – tak zwane commonwealth realms – uznaje brytyjskiego monarchę za głowę swojego kraju, jednak większość z nich to republiki, w których głową państwa jest prezydent, a niektóre mają własne monarchie. Królowa Elżbieta II wszędzie traktowana jest jako Głowa Wspólnoty Narodów.
Royal Weeding
33-letni książę Harry i 36-letnia amerykańska aktorka Meghan Markle wzięli ślub na zamku w Windsorze. Uroczystość, która odbyła się w pięknej oprawie, była transmitowana przez telewizje na całym świecie.
Ceremonia zaślubin rozpoczęła się o 12. czasu lokalnego (13. czasu polskiego) i była poprzedzona uroczystym przyjazdem członków rodziny królewskiej i pary młodej do kościoła. Wcześniej, od 9. rano, pojawiali się zaproszeni goście. W ceremonii w kościele wzięło udział ok. 600 osób, w tym ok. 30 członków rodziny królewskiej na czele z królową Elżbietą II.
Narzeczeni złożyli przysięgę małżeńską przed Justinem Welby’m, arcybiskupem Cantenbury, a kazanie wygłosił biskup amerykańskiego kościoła episkopalnego Michael Curry. Po trwającej godzinę ceremonii nowożeńcy przejechali ulicami miasta. Oboje uzyskają tytuły księcia i księżnej Sussex.Według szacunków, ceremonię oglądało na żywo w telewizji nawet kilkanaście milionów Brytyjczyków i kolejne setki milionów osób na całym świecie.
Źródło: Wprost.pl, wMeritum.pl, wikipedia.org