Mija właśnie pierwszy roku od powołania do życia Stowarzyszenia Endecja. Od tamtego czasu idea odtworzenia przedwojennej Narodowej Demokracji wykroczyła już dawno poza sferę planów i stała się realnym bytem po prawej stronie naszej sceny politycznej. Endecja nie poprzestała tylko na budowie struktur centralnych, ale również coraz intensywniej rozwija się na szczeblu wojewódzkim i lokalnym. Zapraszam Państwa do przeczytania naszego wywiadu z Prezesem Zarządu regionu Mazowsze – Robertem Koralewskim.
Czym jest Stowarzyszenie Endecja na Mazowszu i w jakich okolicznościach powstało?
Stowarzyszenie Endecja powstało rok temu w ramach klubu parlamentarnego Kukiz’15. Na Mazowszu budowę struktur rozpoczęliśmy na przełomie listopada i grudnia 2016 r. Dzielimy je na pięć okręgów, w których funkcjonuje kilkadziesiąt kół. W kwietniu br. walny zjazd regionalny wybrał zarząd regionu Mazowsze, a do końca października odbędą się także zjazdy wyborcze we wszystkich okręgach.
Jak aktualnie prezentuje się podział struktur dla poszczególnych miast i miejscowości?
W poszczególnych miejscowościach w województwie powstały i powstają wciąż koła. Tutaj koniecznie należy wymienić bardzo prężnie działające już koła w Płocku, Ciechanowie, Radomiu, Pruszkowie czy Grójcu. Moim osobistym założeniem na początku roku było powstanie koła w każdym mieście powyżej 50 tysięcy mieszkańców. To już się udało, mało tego – powstają także reprezentacje Endecji w mniejszych miejscowościach.
Jak prezentuje się rola pełnomocników regionalnych i jaki jest ich wpływ na całościowe kształtowanie działań Endecji?
Z mojej perspektywy rola pełnomocników regionalnych jest kluczowa, ponieważ to przedstawiciele wojewódzkich struktur odpowiadają za rozwój stowarzyszenia i spotkania liderów Endecji z obywatelami w całej Polsce. Oczywiście niezbędne jest wsparcie także działaczy w terenie. W mojej ocenie na Mazowszu funkcjonuje to doskonale – biorąc pod uwagę krótki okres funkcjonowania stowarzyszenia.
Przedstaw pokrótce rolę pełnomocników okręgowych stowarzyszenia. Jakie są ich aktualne zadania?
Dla mnie priorytetem jest aktywność w całym województwie, dlatego do końca wakacji chcemy zorganizować spotkania otwarte z liderami Endecji w każdym z pięciu mazowieckich okręgów. Spotkania z obywatelami są fundamentem pracy społeczno-politycznej. Obecnie jesteśmy w trakcie organizacji spotkania z Panem Posłem Markiem Jakubiakiem w Siedlcach.
Czy Endecja zamierza współpracować lokalnie z innymi ugrupowaniami w wykonywaniu swoich codziennych powinności?
Oczywiście, że tak. Natomiast chciałbym dodać, że podstawą do owocnej współpracy jest własny dobytek. Doskonałym przykładem może być program lokalny, którego filary powinny zostać wypracowane wewnątrz stowarzyszenia.
Czy Endecja w przyszłości powinna wchodzić w lokalne koalicje wyborcze np. idąc do wyborów samorządowych w danym okręgu?
Endecja jest częścią klubu Kukiz’15. W jakiej konstelacji pójdziemy jako Kukiz’15 w poszczególnych okręgach tego dzisiaj jeszcze nie wiemy. Czas pokaże. Uważam jednak, że jako Endecja powinniśmy się skupić na kwestiach merytorycznych, a więc na konkretnych tematach, które dotyczą obywateli. Tutaj jest nasza siła.
Robert, kilka słów o Tobie? Skąd jesteś, jakie masz wcześniejsze doświadczenie, jak trafiłeś do organizacji?
Wychowałem się na emigracji w Wiedniu, a od wielu lat działam na tle społecznym. Należę do grona założycieli obecnie najbardziej aktywnej organizacji polonijnej w Austrii – Wiedeńskiej Inicjatywy Narodowej. W Endecji jestem od samego początku z prostej przyczyny – zależy mi na Polsce.
fot. facebook.com