Fundacja Otwarta Strefa Kultury planuje budowę pomnika Lecha Wałęsy. Czterometrowy monument miałby stanąć w Poznaniu.
Pomysłodawcy uzasadniają swój postulat tym, że Lech Wałęsa jest osobą, która wciąż może inspirować. Stosowny wniosek został już złożony do Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Koszt budowy pomnika ma wynosić 10 tys. zł. W tej kwocie mieści się też organizacja spotkań z udziałem dzieci. Najmłodsi mieliby poznawać historię Wałęsy i Solidarności.
Zanim zapadnie ostateczna decyzja co do budowy monumentu, fundacja chce stworzyć 40-centymetrowy projekt. Ma on być wizualizacją planowanego pomnika byłego prezydenta. Głównym celem jaki założyła sobie Fundacja Otwarta Strefa Kultury jest wspieranie dziedzictwa, twórczości artystycznej oraz inicjatyw oddolnych.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Pomysł wznoszenia pomnika Wałęsy już teraz wzbudza liczne kontrowersje. Część radnych osiedla Łazarz w Poznaniu twierdzi, że osobom, które wciąż żyją nie należy stawiać pomników. Narodowcy wskazują z kolei ciemne strony z życiorysu byłego prezydenta.
Źródło: telewizjarepublika.pl
Fot.: Commons Wikimedia/EPP
![Chcą odwołać prezydenta Krakowa w referendum. W sieci krąży niecodzienne nagranie z jego udziałem [WIDEO]](https://wmeritum.pl/wp-content/uploads/2026/01/Miszalski.png)



![Francuz wrócił z Warszawy. Potem wszystko opowiedział. „Co oni zrobili z naszym krajem?” [WIDEO]](https://wmeritum.pl/wp-content/uploads/2026/01/Yoann-Usai.png)


