Z względu na ryzyko związane z koronowirusem rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Mirosław Wielgoś zarekomendował społeczności uczelni odwołanie konferencji i imprez o charakterze masowym. Dodał, że wstrzymuje również wydawanie zezwoleń na ich organizację w najbliższym czasie.
„Mając na względzie bezpieczeństwo i dynamikę sytuacji epidemiologicznej rekomenduję społeczności akademickiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odwołanie konferencji i imprez o charakterze masowym, jednocześnie wstrzymując wydawanie zezwoleń na ich organizację w najbliższym czasie” – napisał rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś w komunikacie przekazanym we wtorek PAP.
Swoją decyzję rektor uzasadnił również tym, że w poniedziałek Główny Inspektor Sanitarny rekomendował odwołanie wszystkich konferencji i wydarzeń branżowych z udziałem osób wykonujących zawody medyczne.
Prof. Wielgoś poprosił społeczność WUM o zapoznanie się z treścią tego komunikatu, zaapelował też o śledzenie bieżących doniesień na temat koronawirusa zamieszczanych na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://gis.gov.pl/ , komunikatów MSZ publikowanych na www.gov.pl/web/dyplomacja/informacja-msz-w-zwiazku-z-rozprzestrzenianiem-sie-koronawirusa oraz bieżących informacji wewnątrzuczelnianych.
Rektor przypomniał również o podstawowych zasadach higieny, jakich należy przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, a także we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Grecji, Białorusi, Litwie, Estonii i Rumunii.
Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek wieczorem, że w Polsce 92 osoby przebywają w szpitalach, 101 poddano kwarantannie domowej, a nadzorem epidemiologicznym objęto 3 373 osoby. Natomiast GIS podał w poniedziałek wieczorem, że w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 2 marca 2020 r. na świecie odnotowano 89 068 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 3 046 zgonów. Śmiertelność wyniosła 3,4 proc.(PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl