Wczoraj z wizytą w naszym kraju przebywała kanclerz Niemiec, Angela Merkel. Szefowa niemieckiego rządu spotkała się z Beatą Szydło, Jarosławem Kaczyński, przedstawicielami opozycji oraz prezydentem Andrzejem Dudą. Fotografia, którą wykonano podczas rozmowy z głową naszego państwa dosłownie podbija internet. Wszystko ze względu na pewien element, który da się zauważyć w tle.
Podczas spotkania politycy rozmawiali m.in. o tym jak „zachować trwałość więzi transatlantyckich, która jest wartością i która jest istotna zarówno z perspektywy polskiej, jak i niemieckiej”. Rozmowa dotyczyła przyszłości Unii Europejskiej oraz reform, które są potrzebne dzisiaj, aby Europa odzyskała zaufanie obywateli, a także zdolność do efektywnego funkcjonowania, w tym w zakresie spójności wspólnego rynku – powiedział Krzysztof Szczerski, prezydencki minister. Dodał również, że jednym z poruszanych tematów była wojna na Ukrainie i możliwe sposoby wygaszenia wyniszczającego konfliktu.
Przebieg rozmowy wzbudził oczywiście zainteresowanie, jednak znacznie szerszym echem odbiła się pewna fotografia wykonana w Pałacu Prezydenckim. Widzimy na nim Dudę oraz Merkel we wzajemnym uścisku dłoni, a za ich plecami flagi: „Solidarności”, Niemiec, Polski oraz… Chorągiew Wielką Królestwa Polskiego z czasów panowania króla Władysława Jagiełły. Chorągiew ta wiąże się z jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii, jakim było zwycięstwo pod Grunwaldem sprzymierzonych wojsk polsko-litewskich nad Zakonem Krzyżackim. Upadek i podniesienie tej Chorągwi przez polskich rycerzy to jeden z kulminacyjnych momentów bitwy grunwaldzkiej.
To z prawej to niezłe poczucie humera ;) jak nie lubić głowy państwa ;) dyskretne przypomnienie Grunwaldu. :) hie hie hie hie pic.twitter.com/YU1u9hr6aY
— Milosz Lodowski (@miloszlodowski) 8 lutego 2017
Czy Andrzej Duda dyskretnie zażartował z kanclerz Niemiec wystawiając Chorągiew? Ależ skąd, Chorągiew znajduje się w Pałacu Prezydenckim od 2013 roku, gdy uroczyście otwarta została zaaranżowana na nowo Sala Chorągwiana. To tam możemy ujrzeć repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych.
Sam fakt obecności Chorągwi nie wygląda więc na „trolling”, jednak, co do miejsca spotkania można mieć pewne wątpliwości ;)
@maciej_szymczak ale pomysł milutki by tu się spotkać :))
— Milosz Lodowski (@miloszlodowski) 8 lutego 2017
źródło: Twitter, prezydent.pl
Fot. Wikimedia/Michał Józefaciuk; Armin Linnartz